Kupovat zázvor v obchodě je zbytečné. Snadno si v květináči vypěstujete vlastní

Zázvor patří mezi tropické rostliny, které se pěstují v teplých krajinách. Své využití najde zejména jako aromatické kořeníprospěšnými látkami. Skvěle prohřeje tělo, má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá při hubnutí. Dobrou zprávou je, že zázvor můžete pěstovatkvětináči. Jak ho zasadit a jaké jsou nejvhodnější podmínky pro jeho růst?

Zázvor v pokoji

Ve volné přírodě se zázvor nevyskytuje, ale pěstuje se především v Brazílii, Indii a Číně. Do naší země se dostává ve formě prášku nebo jako kořen. V poslední době je k dostání i ve formě naloženého zázvoru, což znají hlavně znalci sushi. Přízemní částí zázvoru jsou velké, tmavě zelené a kopinaté listy. Rostlina dokáže vyrůst až do 1,5 metru. Tropické klima přispívá k výskytu nápadných špičatých květů s odstíny fialové a žluté.

Doporučený článek:  Dostatečné propláchnutí zbaví rýži přítomného arzenu

Před zasazením je nutné vědět, že nejvhodnější je květináč nebo truhlík. Zimování v zemi určitě nemá šanci přežít. V létě můžete zázvor přesunout na balkón, ale teplota přes den nesmí klesnout pod 20 °C a v noci pod 15 °C.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zasadit zázvor do květináče?

Květináč by měl být široký, ale ne příliš hluboký. Oddenek totiž roste do šířky, proto musí být rozestup mezi jednotlivými kousky minimálně 20 cm. Při nákupu oddenku je potřeba dávat si pozor na vzhled. Měl by být pevný a mít pár zelených oček. Suchý zázvor se známky plísně není určitě ideální volbou pro výsadbu.

Doporučený článek:  Tyto potraviny se během diety konzumovat nedoporučují

Oddenek rozdělíme čistým a ostrým nožem na 30cm kousky. Poté odložte na 2 dny na teplé místo, aby trochu oschly. Mokré úlomky nejsou vhodné k uložení do země, mohlo by to vést k úhynu rostliny. Sázíme mělce do úrodné, humózní a dobře propustné půdy. Zakryjte tenkou vrstvou substrátu, silnou do 5 cm, a vydatně zalijte. K urychlení klíčení přikryjte květináč hliníkovou fólií, s prvními výhonky ji sundejte.

Vlastnosti

Nejvíce prospěšným bývá zázvor na podzim a v zimě. Skvěle zahřeje, má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá chránit před infekcemi. To ovšem není vše, má totiž další blahodárné účinky:

  • osvěžuje a dezinfikuje,
  • pomáhá eliminovat zápach z úst,
  • uleví při plynatosti a nevolnosti,
  • stimuluje líná střeva a předchází krevním sraženinám.
Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/herbs/how-to-grow-temperate-ginger/
.

Doporučené články