Dýně existuje mnoho druhů, hodí se pro různé recepty i dekoraci

Léto se pomalu chýlí ke konci a přichází podzim známý také jako období dýní. Tato surovina je oblíbená jak v kuchyni, tak při dekoraci bytu. Právě tento zvyk jsme přebrali z amerického svátku zvaného halloween. Jak ale vybrat ten správný druh a co je dobré o různých typech dýně vědět? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

Co je dobré o dýních vědět

Dýně je surovina, která má velmi široké využití. Jak už bylo řečeno, často se používá na dlabání a poté jako svítilna či jiný typ dekorace. Většinou tomu tak je hlavně kolem Dušiček. Široké využití ale najde i v kuchyni. Z dýně se často dělá oblíbená krémová polévka. Dá se ale i upéct či ugrilovat. Z určitých typů lze připravit špagety a různé druhy omáček. Rozšířená je u nás i konzumace semínek. Každý druh dýně vyžaduje trochu jinou přípravu a má různé přednosti. U některých typů je jedlá například i slupka.

Doporučený článek:  Podložka pod baleným masem má hned tři funkce. Díky ní maso rádi koupíme a sníme

Dýně se celkově doporučuje jíst, protože je bohatá na vitamíny. Obsahuje vitamíny C, A a E. Chudá není ani na stopové prvky, jako je hořčík, draslík či železo. Také je poměrně nízkokalorická a hodí se tak do diet či jako náhrada za sacharidy. Obsah vody v ní je pak přínosný i pro pleť. Díky obsaženým látkám získá pokožka zdravou barvu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se v druzích vyznat

Přestože je dýně zejména podzimní ovoce, většinou ji v obchodě můžete sehnat po celý rok. Klasická dýně je nejlepší právě na dlabání. Modré dýně jsou hlavně dekorativního rázu, ale dá se z nich vytvořit i skvělá marmeláda. Z dýně máslové či Hokkaidó vytvoříte výborné pokrmy, jako je právě krémová dýňová polévka, ale dají se i ugrilovat. Některé dýně si vzhledem můžete snadno splést s cuketou. Právě ty můžete použít jako bezlepkovou a nízkosacharidovou náhradu klasických těstovin. Dávejte si pozor, která semínka jsou jedlá. Semínka modré dýně můžete bez problému konzumovat.

Zdroj: https://theneffkitchen.com.au/inspiration/guide-different-types-pumpkin/
.

Doporučené články