Díky správnému zpracování si lišky uchovají lahodnou chuť a pevnou strukturu

Milovníci hub si přijdou na své. Pomalu začíná období, kdy můžete začít chodit sbírat některé houby. Mezi ně patří například lišky. Lišky jsou oblíbenou houbou, co se týče konzumace. Abyste zajistili, že tyto houby budou pevné, měkké a lahodné, nestačí je pouze posbírat a uskladnit. Důležitý je proces čištění a péče po nasbírání a před následným vložením do omáček, polévek či hrnců. Jak správně zpracovat lišky, aniž by byly hořké?

Lišky

Lišky nejsou pouze zvířata, ale také houby. Tyto houby se začínají objevovat už v červnu a sbírat je můžeme do konce října. Objevují se v jehličnatých i listnatých lesích. Snadno je identifikujete, jelikož jsou nápadně žluté. Pod kloboučkem se objevují lamely. Lišky jsou oblíbené mezi lidmi především pro svou jemnou chuť, lehce kořenitou vůni a pevnou dužinu. Tato houba je ideální pro všechny druhy omáček, těstovin, polévek. Chutí nezklamou, tedy pokud je správně připravíte.

Doporučený článek:  Díky jednoduchému triku budou vejce nakrájená během vteřiny. Nepořádek a pořezané prsty budou minulostí
Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti a proces čištění

Samotné lišky nemusíte hledat v lesích, často jsou k mání i v supermarketech. Jsou nejen chutné, ale také velmi zdravé, obsahují:

  • betakaroten,
  • vitamíny B,
  • antibakteriální vlastnosti.

Když dáte přednost vlastnímu sběru, nezapomeňte z nich nejdříve odstranit nečistoty. To proveďte nejlépe doma, jelikož to nemá smysl ihned po sběru, stejně se zašpiní. Pouhé očištění pod kohoutkem vody nestačí. Pozor ale na dlouhé máčení, jinak hrozí ztráta chuti.

Jak se vyhnout hořkosti

Hořká chuť je žádoucí u piva nebo jiných potravin či nápojů, v případě lišek se chceme hořkosti vyvarovat. Lišky nikdy nesmažte na olivovém oleji, nesbírejte lišky za sucha a v horku. Vyvarujte se dlouhodobého skladování lišek.

Doporučený článek:  Vinná past lapí mouchy a sníží jejich výskyt v domácnosti

Jak houby zpracovat

  • Smažení na suché pánvi,
  • vaření na páře,
  • před zmrazením se vyplatí lišky očistit ve slané vodě, ale pozor na dlouhodobé máčení.
Zdroj: https://realtree.com/timber-2-table-wild-game-recipes/the-best-way-to-cook-chanterelle-mushrooms
.

Doporučené články