Rebarborový kompot nebo koláč jsou úžasné pokrmy, které si můžete pamatovat od svých babiček. V minulosti se na stolech nacházela poměrně často, ale v současnosti na ni většina lidí zapomněla a do svého jídelníčku ji vůbec nezačleňují. Rebarbora má přitom silné protizánětlivé a protirakovinné účinky. Proč byste se k rebarboře měli vrátit a využít její vlastnosti naplno?
Připomeňte si chuť svého dětství
Babičky po celé Evropě připravovaly často rebarborové koláče nebo kompoty. Pro mnoho z nás se proto jedná o jedinečnou chuť dětství, na kterou jsme možná již úplně zapomněli. Navíc můžete vyzkoušet nový druh potravin, který jste nejedli po mnoho let. Kompoty i koláče se obvykle připravují z ovoce. Z tohoto důvodu ji často lidé špatně klasifikují jako ovoce. Rebarbora je ovšem zelenina, i když ve Spojených státech je skutečně považována za ovoce.
Zdravotní přínosy netradiční zeleniny
Jedlá část rebarbory obsahuje mnoho vitamínů (vitamín A, B, C, E a K). Navíc má silné antioxidační vlastnosti. Rebarbora je také zdrojem minerálů důležitých pro zdraví, včetně zinku, železa, hořčíku, draslíku a vápníku. Všechny tyto minerály jsou extrémně důležité pro zdraví a měli bychom je neustále doplňovat z přírodních zdrojů. Konzumovat by ji neměli jen pacienti s ledvinovými kameny, protože obsahuje velké množství kyseliny šťavelové.
Může tepelná úprava ublížit potenciálu rebarbory?
Málokdo bude jíst rebarboru syrovou, a proto jsou kompoty nebo koláče ideální možností, jak ji začlenit do svého jídelníčku. Vysoké teploty mohou snížit množství vitamínu C, ale mají i své výhody. Jak se ukázalo, při vysokých teplotách se uvolňují rapontigeniny (silné antioxidanty), které dokážou bojovat s volnými radikály a působí jako prevence vzniku rakoviny. Pozitivně působí také na oběhový systém a tvorbu estrogenu. Proto se rebarbora doporučuje ženám v období menopauzy.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-rhubarb