Čerstvost vejce ověří malý test, mnohé prozradí také vůně a barva

Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale také vejce se vám mohou zkazit. A to i přesto, že je skladujete v lednici. Musíte si hlídat jejich dobrý stav, jinak si můžete způsobit velmi vážné zdravotní problémy. Zkažená vejce rozhodně nejsou žádná legrace. Proto vám řekneme, jak poznáte, že jsou stará a neměli byste je jíst. Není to těžké, ale musíte pamatovat na pár základních věcí.

Datum expirace

Na každé krabičce od vajec najdete datum expirace. Jestli si nekupujete vejce v obchodu a máte své vlastní slepice nebo je berete od někoho s domácím chovem, datum samozřejmě nikde nenajdete. Naštěstí jsou i další způsoby, jak můžete poznat stará vejce.

Doporučený článek:  Škůdce v květináči prozradí plátek čerstvé okurky. Včasný zásah může rostliny zachránit

Malý experiment

Tohle je zajímavé a jistě to zaujme i děti. Položte vajíčko do vody. Jestli je čerstvé, půjde ke dnu. Jakmile začne být vejce starší, bude se více držet blíž k hladině. Jestli se nepotopí vůbec, je velmi staré a rozhodně ho nejezte. Nebude vám z toho dobře a pravděpodobně uvidíte další známky stáří.

Zdroj obrázku: Freepik

Vzhled skořápky

Starší skořápky jsou často matné nebo se na nich objeví i skvrny. Červené vajíčko má krásnou a lesklou skořápku. Jakmile uvidíte na skořápce šedý vzhled, musíte je hned vyhodit. Je to způsobeno oxidací z toho, že již tento produkt skladujete příliš dlouho.

Doporučený článek:  Proti vodnímu kameni na bateriích pomůže síla octa nebo kyseliny citronové

Zápach

Tohle je osvědčenou metodou, jak poznat staré vejce. Čerstvá vejce nemají žádný zápach nebo jen velmi jemnou vůni. Na druhou stranu stará vejce jsou typická svým silným zápachem, který ucítíte ihned po jejich rozklepnutí. Někdy ho dokonce můžete cítit, i když jsou vejce ještě celá.

Prohlédněte si žloutek a bílek

Po rozklepnutí udělejte ještě jednu kontrolu. Prohlédněte si obsah skořápky. Žloutek i bílek musí být pevné. Stará vejce mají nekonzistentní žloutek a velmi tekutý bílek. Podle toho velmi jednoduše poznáte, jestli je vajíčko ještě v pořádku nebo ne.

Zdroj: https://blog.themodernmilkman.co.uk/how-to-test-your-eggs-for-freshness/
.

Doporučené články