Vědci vyvrací jeden z největších mýtů. Vitamín C při nachlazení nepomáhá, důležitý je jiný

Všichni nám od dětství říkají, že při nachlazení potřebujeme hlavně doplnit vitamín C, který má infekce rychleji vyléčit. Citronový čaj a tabletky kyseliny askorbové jsou neodmyslitelnou dvojicí, která nám okamžitě přijde na mysl. Vědecké výzkumy ukázaly, že tento vitamín nemá v případě nemoci žádný význam. Může pomoci jako prevence, ale při nemoci příliš neposlouží. Vitamín D bude mnohem větším pomocníkem.

Vitamín C při nachlazení je velký mýtus

Lidé si již řadu let myslí, že na nachlazení potřebují vitamín C, aby posílili svou imunitu a zahnali infekci. V roce 2007 byl proveden vědecký výzkum, ve kterém odborníci zjistili, že vitamín C nedokáže zkrátit ani zmírnit příznaky nachlazení. Při pravidelné prevenci a doplňování tohoto vitamínu ovšem může zkrátit dobu nachlazení o 8 procent. To ale platí jen při prevenci, nikoli léčbě.

Doporučený článek:  Acylpyrin ochrání pěstovanou zeleninu před plísňovým onemocněním
Zdroj obrázku: Freepik

Využijte sílu vitamínu D

Jiné studie ukázaly, že pravidelný příjem vitamínu D může snížit riziko rozvoje onemocnění až o 58 procent. Tedy o 50 procent více než vitamín C, přičemž studie byla provedena v roce 2008 a kontrolní skupinou byly děti ve věku 6–15 let. Ty jsou totiž na nachlazení nejnáchylnější. Vitamín D se nachází přímo v buňkách imunitního systému, díky čemuž je mnohem efektivnější.

Vědci dokázali, že pravidelnou konzumací vitamínu D můžete snížit riziko nemoci a podpořit své kosti. Na jaře a v létě ho získáváme ze slunce. Na podzim a v zimě bychom měli myslet na doplňování tohoto vitamínu, protože v našich zemích není tolik slunce. V každém případě díky vitamínu D budete mnohem odolnější vůči virům a bakteriím. Zvýšíte svou imunitu a můžete se tak vyhnout nachlazení nebo chřipce.

Doporučený článek:  Vlastní zeleninu dokáže vypěstovat každý. Stačí znát několik základních pravidel

Jak doplnit vitamín D v těle?

Bohužel není příliš mnoho potravin, které by tento vitamín obsahovaly. Přesto ho můžete najít ve vejcích, mléku, sýrech, rostlinných olejích nebo houbách. Lékaři ale doporučují hlavně suplementaci pomocí doplňků stravy, které najdete v každé lékárně. Vitamín D byste měli doplňovat od začátku září do dubna.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5949172/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10796569/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279544/, https://news.harvard.edu/gazette/story/2017/02/study-confirms-vitamin-d-protects-against-cold-and-flu/
.

Doporučené články