Bylinky jsou přirozenou ochranou proti vosám v okolí domu

Letní počasí je v nejlepší formě a vybízí přímo k tomu, abychom trávili čas někde u vody, v přírodě nebo seděli s přáteli na zahradě či grilovali. Takové posezení by nemohlo být bez obžerství v podobě nejrůznějších pokrmů a nápojů. Nejste ale jedinými, koho láká vůně jídla a pití. Žlutočerné vosy jsou vábeny a často se pohybují kolem prostřených stolů. I když vosí bodnutí nemusí být tak bolestivé jako včelí nebo sršní, hrozí velké riziko. Jak se zbavit dotěrného hmyzu?

Kde nejčastěji staví hnízdo

Vosy k tvorbě hnízda kromě přírodních zdrojů rády vyhledávají také lidská obydlí, která jim poskytnou bezpečí a teplo. Nejčastěji hnízdí na terasách, balkonech a půdách. V boji proti nim se osvědčí typicky všestranný pomocník v domácnosti ocet nebo hřebíčkový olej. Potřete roztokem vody s octem nebo hřebíčkovým olejem terasu, balkon nebo zábradlí. Vosy také odpuzují následující rostliny:

  • majoránka,
  • tymián,
  • máta,
  • levandule.
Doporučený článek:  Pepř vybledlému oblečení nepomůže, účinnější je ocet

Zkuste zasít tyto rostliny v pokoji, na balkoně a v blízkém okolí, kde se mohou vyskytovat vosy. Nezapomínejte, že vosy jsou přitahovány tmavou barvou a intenzivními parfémy a kosmetikou. Na zahradě jsou lákány především květinami a zralým ovocem. Objevují se v blízkosti sladkých nápojů a sladkostí.

Zdroj obrázku: Freepik

Vosí bodnutí

Vosí bodnutí bolí, ale záleží na člověku, každý má jiný práh bolesti. Alergici jsou daleko citlivější a hrozí anafylaktický šok. Záleží také, kolik bodnutí obdržíte a v jaké oblasti. Po vosím bodnutí omyjte postižené místo a přiložte studený obklad, abyste snížili otok. Důležité je jednat co nejrychleji, abyste zmírnili otok. Někdy každá vteřina k dobru hraje obrovskou roli.

Doporučený článek:  Zápachu v plastových dózách na potraviny se můžeme zbavit novinami nebo octem

Ochrana

Začněte postupně. Zkontrolujte, jaké body splňujete k tomu, abyste eliminovali výskyt vos. V případě, že ani jeden, začněte výsadbou doporučovaných rostlin. Nejenže získáte vlastní zásoby bylin, ale vytvoříte si ochrannou bariéru. Můžete potřít také okolí zmíněným roztokem či olejem. V okolí stolů rozmístěte také citron či tea tree olej.

Zdroj: https://www.thespruce.com/wasp-repellant-5111360
.

Doporučené články