Bulgur má nízký glykemický index. Je vhodný pro diabetiky i pacienty s inzulínovou rezistencí

Bulgur je v našich kuchyních stále poměrně neznámý. Je to zvláštní vzhledem k tomu, že se vaří velmi rychle, tím pádem z něj můžeme za krátkou chvíli připravit chutný pokrm. Navíc má spoustu zdraví prospěšných vlastností a díky jeho glykemickému indexu je vhodný i pro diabetiky.

Bulgur pro diabetiky

Glykemický index je parametr, který popisuje rychlost zvýšení glukózy po požití 50 g určitého produktu. Referenční hodnotou je glykemický index samotné glukózy, který je popsán jako 100. Pro lidi s cukrovkou se doporučují výrobky, které mají nízký glykemický index, tzn. pod 55. Tato skupina zahrnuje mimo jiné i pokrmy z bulguru.

Doporučený článek:  Sezónních produktů je pestrý výběr a vařit s nimi je radost

Lidé s inzulínovou rezistencí musí také věnovat pozornost glykemickému indexu jídel. Kromě indexu je důležitá glykemická zátěž, tzn. množství, které sníme. Bulgurové kroupy, jejichž glykemický index nepřesahuje 50, ve velkých množstvích také povedou ke skoku hladiny glukózy v krvi. Umírněnost v potravinách by měla být vždy udržována bez ohledu na glykemický index a množství uhlohydrátů ve složení.

Zdroj obrázku: Freepik

Kontraindikace bulguru

Kromě nízkého IG je také bulgur zdrojem lehce stravitelných uhlohydrátů a obsahuje mnoho bílkovin. Najdeme v něm také množství minerálů, jako například hořčík, zinek nebo železo. Bulgur je vyroben z pšenice, a proto lidé s celiakií a sníženou tolerancí vůči lepku by se tomu produktu měli vyhnout.

Doporučený článek:  Ryby by se měly na talíři objevovat pravidelně. Ale pouze některé

Lidé s alergií na lepek by měli sáhnout po pohance, prosu, kukuřici nebo jiných obilovinách bez obsahu lepku. Do stravy mohou být zahrnuty i kroupy se stopy arašídů, sezamu, sóji nebo mléka (laktózy). Zvláštní pozornost by jim měli věnovat lidé, kteří jsou alergičtí na jednu z těchto složek.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/bulgur-wheat
.

Doporučené články