Brukvovitá zelenina je pro lidské tělo většinou velmi přínosná a květáku, zelí nebo brokolice bychom se rozhodně neměli vzdávat. Tento druh zeleniny obsahuje mnoho cenných vitamínů a minerálů. Lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou, Hashimotovou nemocí a kojící matky by se ale měli držet pravidla, že střídmost je cestou k úspěchu. Proč?
Co patří mezi brukvovitou zeleninu a co obsahuje?
Mezi brukvovitou zeleninu patří zelí, řepka a některé koření. Stejně tak zde ale najdete také všechny druhy zelí, růžičkovou kapustu, květák, brokolici, tuřín, kedlubnu, červenou řepu, řeřichu, ředkev, kapustu, křen a hořčici. Tato zelenina obsahuje vitamíny A, B, C a K, vlákninu, kyselinu listovou a draslík. Další důležitou složkou jsou glukosinoláty, které mají antioxidační vlastnosti.
Brukvovitá zelenina má blahodárný vliv na práci jater, srdce a imunitního systému. Kromě toho má také antivirové, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Úžasné je, že funguje také jako prevence před rakovinou (hrtanu, žaludku, prostaty, plic, dělohy, prsu a tlustého střeva). Díky svým detoxikačním účinkům zlepší nejen funkci orgánů, ale také vzhled pokožky.
Kdo by tuto zeleninu neměl jíst?
Brukvovitá zelenina má neuvěřitelná pozitiva, ale pro některé jedince skutečně není nejlepší volbou, protože obsahuje strumigeny, které mohou snižovat množství jódu v těle. To neznamená, že by ji měli zcela vyčlenit ze své stravy, jen trochu omezit její množství v každodenním jídelníčku. To platí zejména u pacientů s onemocněním štítné žlázy (hypotyreózou) nebo s Hasimotovou chorobou.
V případě těhotných a kojících žen panuje mnoho mýtů o jejich stravě. V tomto případě neexistují žádné kontraindikace, ale některé druhy této zeleniny mohou být těžko stravitelné a způsobit plynatost. V případě kojení to může způsobit problémy nejen matce, ale také dítěti, které konzumuje stejné jídlo v podobě mateřského mléka.
Zdroj: https://www.everydayhealth.com/hs/hypothyroidism/do-you-need-to-avoid-cruciferous-vegetables/