Bramboráky bez mouky jsou mnohem křupavější a chutnější. Bramborový škrob funguje lépe

Vyberete velké pevné brambory, následně je zpracujete na struhadle na těsto, přidáte přísady a osmažíte, přesto bramboráky nechutnají tak, jak mají? Jsou rozměklé a nekřupou při každém soustu? Takový výsledek za tolik úsilí a náročnou práci jistě nestojí, ale náprava je snadná. Stačí totiž příště nepřidávat ingredienci, která je základem snad každého receptu. Kupodivu vůbec v bramborácích chybět nebude, naopak vzniknou placky, po kterých se každý olízne.

Bramboráky dělají suroviny

Dělat bramboráky ze zbytků nebo z brambor nevalné kvality je ošidné, mohou totiž celý výsledek snažení zhatit. Naopak základem vaření je výběr správných a kvalitních surovin, pro bramboráky to platí jakbysmet. Bramboráky se nesmí připravovat z raných odrůd, protože jsou příliš vodnaté, proto použijte staré, pozdní odrůdy typu B nebo C, které jsou dostatečně moučnaté a mají vhodnější poměr škrobu.

Zdroj obrázku: Freepik

Použít mouku? Zbytečné!

V klasickém receptu na bramboráky nesmí chybět brambory, vejce, cibule, koření a mouka. Ale právě poslední jmenovaná přísada není tak nezbytně nutná, jak se traduje. Mouka může udělat v těstě neplechu v souvislosti s množstvím, bramboráky mohou být měkké a lepivé nebo moučné. Mouku je možné zcela z receptu vyloučit a nahradit ji bramborovým škrobem. V takovém případě vznikne bezlepková varianta, kterou navíc ocení lidé s celiakií.

Doporučený článek:  Lišky dodají každému pokrmu delikátní chuť. Při správném zamražení budou pokaždé jako čerstvé

Jedna lžíce stačí

Jak tedy nahradit mouku bramborovým škrobem? Je to nadmíru snadné, stačí namísto mouky přidat do těsta jednu lžíci bramborového škrobu na jeden kilogram těsta. Bramborový škrob hmotu spojí a není třeba se bát, že bude těsto vodnaté. Placky je vhodné smažit tenké, aby se dobře propekly. Zlatavého nádechu se dosáhne také přidáním jedné lžíce octa do těsta. Nadbytečný olej se na závěr musí nasát papírovými utěrkami, na které se položí hotové bramboráky.

Zdroj: https://www.hotpankitchen.com/easy-potato-pancakes-gluten-free/
.

Doporučené články