Bílý zabiják je všudypřítomný. Zcela se vzdát sladkého ale není nutné, stačí cukr nahradit

Příliš mnoho cukru našemu zdraví rozhodně jen škodí. Proto je nejlepší ho vyměnit za jiné alternativy, které budou pro naše tělo zdravější, a také omezit i další suroviny, které cukr obsahuje. Možná si časem zvyknete na to, že nepotřebujete sladit vůbec. Jaké alternativy v tomto ohledu existují a dokážete si vůbec představit kávu nebo čaj bez cukru?

Spotřeba cukru roste s každým rokem

I když se mnoho lidí snaží žít zdravě, spotřeba cukru roste s každým rokem. Stále se lidé stávají na cukru závislými a velmi těžko se zbavují tohoto zlozvyku. Průměrný člověk spotřebuje kolem 40 kg cukru za rok, což je obrovské množství. Cukr může způsobit spoustu nemocí, například ztučnění jater nebo cukrovku či infarkt. Tradiční bílý cukr můžete nahradit jinými sladidly, která nebudou tolik nezdravá.

Doporučený článek:  Drastické diety tělu jenom škodí. Zhubnout jde mnohem jednodušeji a s chutí

Jaké alternativy jsou vhodné? Sirup z hnědé rýže je jednou z nich. Můžete ho navíc použít také k pečení nebo vaření, stejně jako ostatní tekutá sladidla. Rýžový sirup je sice sladký, ale rozhodně méně než cukr. Obsahuje také živiny a látky, které našemu tělu prospějí, například draslík nebo vápník. Vhodnější než cukr bude také med, jehož použití ocení nejen pekařky. Hodí se do čaje a také díky svým vlastnostem pomáhá při nachlazení.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste stévii nebo xylitol

Datlový cukr je vyrobený z mletých datlí. Ty mají sladkou karamelovou příchuť a toto sladidlo se tak bude hodit například do dezertů. Datle jsou také bohaté na vlákninu, která podporuje trávení. Sušené datle obsahují vitamin A a C. Nehodí se ale do horkých nápojů. Další alternativou je xylitol. Je to březový cukr, který je vhodný také pro cukrovkáře.

Doporučený článek:  Veganství může být součástí zdravého životního stylu

Stévie je sice hodně sladká, ale neobsahuje žádné kalorie. Je to přírodní náhrada bílého nebo třtinového cukru. Stévie pochází z Jižní Ameriky. Je vhodná nejen jako sladidlo, ale obsahuje látky, které podpoří funkci imunitního systému a snižují krevní tlak. Dokonce jsou prokázané účinky stévie, které zbaví průjmu.

Zdroj: https://www.aplaceformom.com/caregiver-resources/articles/healthy-sugar-alternatives
.

Doporučené články