Milovníci kávy se o svá játra bát nemusí. Vědci potvrdili pozitivní vliv oblíbeného nápoje na zdraví

Milovníci kávy určitě dokážou uvést celý seznam výhod jejího pití. Vědci se shodují, že káva kromě již známých benefitů dokáže také chránit játra před poškozením. Co se stane, když ji vypijeme, a jak ovlivňuje naše játra, vám řekneme v článku níže.

Příznivý účinek kávy

Výzkumníci uvedli, že konzumenti kávy mají o 20 procent nižší pravděpodobnost vzniku chronického onemocnění jater a steatózy. Třeba však připomenout, že se jedná o kávu bez přidaného cukru, mléka, smetany a jiných přísad. Ta je pro nás nejzdravější. Káva také snižuje riziko rakoviny a snižuje hladinu enzymů. Vyplývá to z údajů Světové zdravotnické organizace.

Doporučený článek:  Jednoduché recepty, které si užijete spolu s dětmi

Káva pomáhá udržovat normální hladinu jaterních enzymů. Játra neustále pracují na čištění těla od toxinů a podporují různé procesy v celém těle. Enzymy, které urychlují rozklad toxinů, jsou potřebné k produkci žluči, jsou také zapojeny do boje proti infekcím. Jejich příliš vysoká hladina je předzvěstí onemocnění nebo znamená poškození jater. Odborníci se domnívají, že káva pomáhá při snižování jejich hladiny, zvláště u lidí, kteří konzumují značné množství alkoholu.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva a fibróza jater

Pravidelné pití kávy může pomoci snížit fibrózu jater. Vyskytuje se, když se v játrech hromadí velké množství zjizvené tkáně. A v průběhu času si fibróza může vybrat svou daň, pokud jde o fungování tohoto orgánu. Vědci zjistili, že lidé, kteří pravidelně pili kávu v přiměřeném množství, měli snížené riziko vzniku této nemoci.

Doporučený článek:  Více než studené nápoje ochladí tělo v létě horký čaj

To ovšem není konec dobrého účinku kávy na játra. Někdy se stane, že rozsáhlá fibróza může vést k jaterní cirhóze. Tehdy se situace stává vážnou. V průběhu výzkumu se ukázalo, že pravidelné pití snižuje riziko cirhózy. Kromě toho může nápoj pomoci snížit pravděpodobnost vzniku cirhózy po nadužívání alkoholu.

Zdroj: https://www.webmd.com/hepatitis/coffee-help-liver, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440772/, https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-021-10991-7, https://britishlivertrust.org.uk/information-and-support/living-with-a-liver-condition/diet-and-liver-disease/coffee-and-the-liver/, https://www.reuters.com/article/us-health-coffee-liver-cirrhosis-idUSKCN0VR2JN
.

Doporučené články