Určitě se shodneme na tom, že v kuchyni je třeba udržovat hygienickou čistotu. Připravuje se v ní jídlo, proto by pracovní plocha neměla být kontaminovaná patogeny. Platí to samozřejmě i pro prostory, v nichž uchováváme potraviny – například pro spíž. Zde největší neplechu dělají moli. Jak se proti těmto motýlkům bránit a co proti nim pomůže?
Jak se potravinový mol dostane do domácnosti
Možná se divíte, jak se u vás doma najednou může zjevit poletující mol. Je to jednoduché. Možná přiletěl otevřeným oknem zvenku. Lze si ho domů ale donést i s potravinami, které koupíte v obchodě. V domácnosti si pak moli vyberou místo, kde se jim bude dobře dařit. Obvykle je to spíž, kde uchováváme mouku, luštěniny, těstoviny nebo ořechy. Toto všechno může mol napadnout a znehodnotit.
Dbejte na pravidelný úklid
I spíž je třeba pravidelně uklízet a kontrolovat, jestli se vám do mouky či luštěnin nedostali moli. Poznáte to podle toho, že v nich najdete bílé červíky a obal může být na několika místech provrtaný. Zde je namístě takto napadenou potravinu vyhodit. Kdo by stál o to jíst mouku s červy? Tuto prohlídku trvanlivých potravin byste měli provádět alespoň jedenkrát za měsíc. Tímto způsobem můžete eliminovat přítomnost molů ve své domácnosti. Ti se totiž čistotě většinou vyhýbají.
Využijte éterický olej
Jenže jak to udělat, abyste molům zabránili v ničení uskladněných potravin? Nastražte na ně to, čemu se raději vyhnou, a vy se jich zbavíte. K tomuto účelu lze využít aromatické oleje, které molům moc nevoní. Jedná se například o levandulový, eukalyptový nebo hřebíčkový. Když olej nakapete do misky a přidáte do ní pár kapek vody, máte zaručený odpuzovač molů. Misku s olejem pak umístěte do spíže nebo do skříněk v kuchyni, ve kterých uchováváte trvanlivé potraviny.
Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-get-rid-of-pantry-moths/