Moly z kuchyně vyžene pořádek a vůně aromatických olejů

Určitě se shodneme na tom, že v kuchyni je třeba udržovat hygienickou čistotu. Připravuje se v ní jídlo, proto by pracovní plocha neměla být kontaminovaná patogeny. Platí to samozřejmě i pro prostory, v nichž uchováváme potraviny – například pro spíž. Zde největší neplechu dělají moli. Jak se proti těmto motýlkům bránit a co proti nim pomůže?

Jak se potravinový mol dostane do domácnosti

Možná se divíte, jak se u vás doma najednou může zjevit poletující mol. Je to jednoduché. Možná přiletěl otevřeným oknem zvenku. Lze si ho domů ale donést i s potravinami, které koupíte v obchodě. V domácnosti si pak moli vyberou místo, kde se jim bude dobře dařit. Obvykle je to spíž, kde uchováváme mouku, luštěniny, těstoviny nebo ořechy. Toto všechno může mol napadnout a znehodnotit.

Doporučený článek:  Mrazení potravin má pravidla. Některé změní chuť a konzistenci
Zdroj obrázku: Freepik

Dbejte na pravidelný úklid

I spíž je třeba pravidelně uklízet a kontrolovat, jestli se vám do mouky či luštěnin nedostali moli. Poznáte to podle toho, že v nich najdete bílé červíky a obal může být na několika místech provrtaný. Zde je namístě takto napadenou potravinu vyhodit. Kdo by stál o to jíst mouku s červy? Tuto prohlídku trvanlivých potravin byste měli provádět alespoň jedenkrát za měsíc. Tímto způsobem můžete eliminovat přítomnost molů ve své domácnosti. Ti se totiž čistotě většinou vyhýbají.

Doporučený článek:  Nejchutnější koblihy poznáme podle světlého proužku uprostřed. Jsou správně smažené a křupavé

Využijte éterický olej

Jenže jak to udělat, abyste molům zabránili v ničení uskladněných potravin? Nastražte na ně to, čemu se raději vyhnou, a vy se jich zbavíte. K tomuto účelu lze využít aromatické oleje, které molům moc nevoní. Jedná se například o levandulový, eukalyptový nebo hřebíčkový. Když olej nakapete do misky a přidáte do ní pár kapek vody, máte zaručený odpuzovač molů. Misku s olejem pak umístěte do spíže nebo do skříněk v kuchyni, ve kterých uchováváte trvanlivé potraviny.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-get-rid-of-pantry-moths/
.

Doporučené články