Nakládané okurky jsou velmi oblíbenou pochoutkou, kterou můžeme použít na chlebíčky, do salátu nebo k masu. Většina z nás má jejich chuť ráda, což je dobře. Jsou totiž velmi zdravé. Bohužel to ale neplatí vždycky. Nepříjemný zápach by vás měl včas varovat před nepříjemnými problémy, ale existují i další signály, při kterých byste měli zpozornět.
Jednoduché způsoby, jak poznat zkažené okurky
Nakládané okurky pomáhají snížit cholesterol, umí podpořit imunitní i trávicí systém. Jakmile ale sníte pár zkažených kousků, budou mít zcela opačný efekt. Zelenina je sice pevně uzavřená ve sklenici, ale i přesto se k ní mohou dostat bakterie, viry a plísně, které znehodnotí její obsah. Jak poznat, že máte před sebou zkažené okurky, a čeho si všímat?
Jakmile otevřete sklenici plnou nakládaných okurek, můžete hned v první chvíli ucítit velmi nepříjemnou vůni. V takovém případě byste okurky jíst neměli. Stejný případ může nastat tehdy, když budou okurky uvnitř prázdné nebo se rozpadají. Rizikem je také plíseň, která vypadá trochu jinak než obvykle. Má bílomodrou, šedavou nebo zelenou barvu a silnější povlak. Zvláštní zápach ve sklenici ale také mohou způsobit kvasinky. V takovém případě okurky ihned vyhoďte.
Plíseň na okurkách je velmi nebezpečná
Plíseň je poměrně častým důvodem, proč musíte vyhodit celou sklenici nakládaných okurek. Do sklenice se dostane zvenčí, ale zdrojem mohou být také špatně sterilizované sklenice a víčka. Plíseň se může nacházet v samotných okurkách ve chvíli, kdy je pasterizujete. Bakterie a viry, které se dostanou do sklenice, nakonec způsobí vznik plísně.
Příznaky otravy po konzumaci zkažených okurek
Zkažené okurky jsou zdraví nebezpečné. Mohou snadno a velmi rychle způsobit otravu. Mezi hlavní příznaky patří bolesti břicha, zvracení, průjem a nevolnost. Otrava se objeví většinou již do hodiny od jídla a bude trvat po několik dnů. Jestli nezmizí ani se správnou dietou a hydratací, musíte navštívit lékaře.
Zdroj: https://cullyskitchen.com/how-to-tell-if-pickles-are-bad/