Zdravím nabitý česnek můžete mít stále po ruce. Jeho pěstování je snadné

Česnek patří mezi jedny z neoblíbenějších druhů zeleniny. Díky svým vlastnostem se hodí nejen do kuchyně, ale také do domácích zdrojů lékárničky. Má spoustu zdravotních přínosů, působí antibakteriálně a vysadit si ho můžete i na své zahradě. Poradíme, kdy je nejvhodnější čas a také kdy ho sklízet.

Kdy vysadit česnek a jak ho využít?

Kdy vysadit česnek? Můžete si vybrat dvě období, buď jaro, nebo podzim. Záleží na odrůdě. Na zahradu ho můžete zasadit během května nebo dubna, nyní je tedy nejvyšší čas k výsadbě. Česnek nesmíte zasadit o mnoho později, protože se může stát, že vůbec nebude plodit. Česnek potřebuje úrodnou půdu, kterou je potřeba pravidelně zalévat. Vyžaduje slunné místo a také občasné hnojení, kterým ho podpoříte v růstu.

Doporučený článek:  Ceny másla strmě stoupají, připravte si raději domácí. Po ochutnání už nebudete chtít jiné

Dejte si pak pozor ještě na jeden bod. Česnek nesmíte zasadit tam, kde již dříve rostla cibule nebo podobné druhy zeleniny. Česnek by poté snadno napadly plísně. Jestli máte vybrané místo na česnek, dejte ho do země. Česnek by měl být bez známek nemoci nebo jiných nečistot.

Zdroj obrázku: Freepik

Česnek vysaďte ve větších rozestupech

Česnek je velmi oblíbenou plodinou, a to nejen kvůli tomu, že se snadno pěstuje. Jestli máte k dispozici celou hlavičku česneku, ještě před výsadbou ji rozdělte na stroužky, které pak postupně dávejte do země, a to v 15centimetrových rozestupech. Do hloubky je moc nedávejte, stačí pět centimetrů. Až česnek zasadíte, půdu mějte dobře prokypřenou, protože tím podpoříte zakořenění.

Doporučený článek:  Ucpaný odtok ve dřezu nebo umyvadle pomohou vyčistit domácí metody

Česnek pak můžete sklízet, sušit nebo ho užívat čerstvý. Vhodné je také ho naložit nebo si z něj udělat různé sirupy, kterými podpoříte své zdraví. Můžete ho jíst syrový, protože obsahuje spoustu vitaminů, které se vařením nebo jinou úpravou ztrácí. Hodí se do pomazánek nebo salátů, ale může být součástí i jiných pokrmů.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/garlic
.

Doporučené články