Yerba maté dokáže nahradit kávu. Tělu dodá energii, je plné vitamínů a antioxidantů

Yerba maté je původem z Jižní Ameriky, ale získává na popularitě také v tuzemsku. Jedná se totiž o zdravý nápoj, který může nahradit kávu. Obsahuje blahodárné látky včetně vitamínů C, A, E a skupiny B a minerály, jako jsou draslík, vápník nebo hořčík. Yerba maté je možností, jak dodat tělu energii, protože má povzbuzující účinky, ale i další skvělé výhody, které stojí za to objevit.

Yerba maté z Jižní Ameriky

Yerba maté nebo také jen maté je nápoj, který se připravuje z lístků cesmíny paraguayské. Jde o stálezelený keř, který roste do výšky až 15 metrů, přičemž listy sbírali domorodí obyvatelé Jižní Ameriky už před mnoha staletími. V dnešní době se pěstují cesmíny na plantážích nejen v Paraguayi, ale zejména v Argentině a Brazílii. Z každé oblasti chutná odlišně, proto je třeba si najít svůj oblíbený druh.

Doporučený článek:  Vaření v myčce patří mezi šetrné a efektivní metody
Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní energetický nápoj

Yerba maté se prezentuje jako přírodní nápoj, který může nahradit kávu. Má účinky energetického nápoje, protože obsahuje vysokou dávku kofeinu. Kromě stimulantů je nápoj zdravý pro svůj obsah vitamínů a minerálů. Nechybí ani polyfenoly s antioxidačními vlastnostmi. Yerba maté má stimulační účinky a podporuje kognitivní funkce mozku včetně koncentrace. Zrychluje metabolismus a pomáhá regulovat trávení, používá se i při hubnutí. Má detoxikační účinky a posiluje imunitu těla. Současně nápoj zlepšuje krevní oběh a harmonizuje hladinu krevního tlaku i cukru. Podporuje sexuální touhu a zlepšuje regeneraci organismu.

Doporučený článek:  Milujete tradiční nakládané okurky? Zkuste tuto suchou variantu, která je daleko rychlejší

Jak připravit yerba maté

Nápoj se připravuje výluhem za studena, v tom případě se získá jemná chuť. Na dno šálku se vsype maté a zalije se studenou vodou, nechá se louhovat. Silnějších účinků se docílí pomocí horké vody o teplotě okolo 80 stupňů Celsia. Vždy je dobré se řídit dávkováním uvedeným na balení, běžně se používá asi 1/4 šálku maté, zbytek se dolije vodou. Milovníci povzbuzujících energetických nápojů mohou vsypat až 3/4 šálku a vytvořit silně koncentrovaný mok. Lístky se nevyhazují, mohou se použít až sedmkrát za sebou. Z toho důvodu se v Jižní Americe používá pro pití speciální nádoba.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/yerba-mate/faq-20058343
.

Doporučené články