Vypěstovat vlastní brambory může každý. Nejsou náročné, dařit se jim bude i na malém balkoně

Brambory patří mezi oblíbené druhy zeleniny, které lze pěstovat nejen na zahradě, ale také na balkoně. Budete k tomu potřebovat pouze vhodnou nádobu nebo pytel a k tomu také dostatek trpělivosti, protože bude nějakou dobu trvat, než sklidíte plody. I tak se vyplatí investovat do klíčků nebo sazenic, protože není nad vlastní vypěstovanou bramboru.

Proč jsou brambory tolik oblíbené?

Brambory nejsou na první pohled nijak líbivé, ale rozhodně stojí za zkoušku. Můžete si z nich vyrobit spoustu lahodných pokrmů, například bramborovou kaši nebo hranolky, výborné jsou také bramboráky nebo placky. Brambory jsou velmi všestrannou zeleninou, proto stojí za to vypěstovat si je doma. Budete mít jistotu, že nejsou stříkané chemickými prostředky, navíc budou ekologické.

Doporučený článek:  Známý šéfkuchař prozradil, jak slupky z cibule a česneku proměnit v jedinečné koření

Pěstování je velmi snadné, zvládnou ho také začátečníci. Rostlina roste prakticky sama, takže není zapotřebí žádných zvláštních podmínek. Vlastní brambory vám budou mnohem více chutnat, protože budou vlastnoručně vypěstované. Nikdy pak už nebudete muset do obchodu, protože jediná úroda vám může přinést hned několik kilogramů brambor, které vám ve sklepě vydrží i několik měsíců.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak začít s pěstováním?

K výsadbě brambor nebudete nic zvláštního potřebovat. Můžete si počkat, až vámi nakoupené brambory pustí dvoucentimetrové klíčky, poté brambory dejte do zeminy, přikryjte a zalijte, aby měly dostatek vody. Je to vše, co pro jejich růst můžete udělat. Odrůdy brambor si pak můžete vybrat podle toho, kdy se mají zasadit. Některé brambory mají dokonce zvláštní barvu dužiny nebo slupky.

Doporučený článek:  Čerstvost chleba prodlouží správné skladování a několik kostek cukru

Vybrat si ale můžete v podstatě jakoukoliv. Nejčastěji se brambory sází v dubnu, protože teploty jsou již dlouhodobě nad bodem mrazu. Měly by se pohybovat kolem 8 stupňů, protože brambory nesnesou mráz. Nádoba, ve které budete brambory mít, by měla mít hloubku alespoň 30 cm, půda musí být úrodná.

Zdroj: https://gardeningtips.in/growing-potatoes-in-balcony-a-beginners-guide
.

Doporučené články