Nenápadné, ale zákeřné. Vyzrajte na ovocné mušky jednoduchou pastí ze dvou surovin

Jak o sobě dává léto vědět? V kuchyni rozhodně octomilkami, které se objevují hned po dozrání prvního ovoce a jejichž sezóna skončí snad až s prvními mrazíky. Jsou dotěrné, rychle se množí a nenechají žádné potraviny na lince či ovoce nebo zeleninu v košíku na pokoji. Stačí pak přiblížit ruku a hejna mušek poletují vzduchem. Co v takové chvíli dělat? Rozhodně není nic ztraceno, ani není potřeba vykoupit sklad chemikálií. Pomůže jednoduchá past na ovocné mušky!

Ovocné mušky milují hnijící ovoce

Během chvilky jich jsou stovky, stačí ponechat jedno nahnilé jablko v misce na stole a jejich reje mohou začít. Octomilky obecné neboli ovocné či banánové mušky jsou malý okřídlený hmyz o velikosti asi tři milimetry. Pomocí tykadel s receptory dokážou identifikovat vůně na několik metrů. Problematická je pak nejen jejich konzumace daného ovoce, ale především nakladení larev. Během chvilky se kolonie rozrůstají o stovky dalších jedinců, kteří parazitují na všech potravinách, ke kterým se dostanou.

Doporučený článek:  Kávová sedlina je cenné hnojivo pro zahradní rostliny

Zdraví v ohrožení

Octomilky navíc nejsou nevinnými stvořeními, které se chtějí potěšit na ovoci a zelenině, ale mohou jídlo kontaminovat různými patogeny, viry nebo bakteriemi. Do lidského těla se tak mohou dostat cizorodé látky a mikroorganismy, namístě je nahnilé nebo poškozené kusy ovoce a zeleniny vyhodit a neriskovat nákazu. Kromě toho hniloba je právě ten zápach, který ovocné mušky milují. Zápach etanolu a ethylacetátu je známka kvasinek, kterými se živí, proto tato sladkokyselá vůně tolik mušky přitahuje.

Doporučený článek:  Citrusové slupky vyčistí vodní kámen v koupelně a umyjí špinavý dřez
Zdroj obrázku: Freepik

Past na ovocné mušky

A jak se těchto drobných dotěrných stvoření zbavit? Pomůže spolehlivá past z jablečného octa a běžného prostředku na mytí nádobí. Do zavařovací sklenice se nalije jablečný ocet, hladina může být až do poloviny objemu nádoby. Přidá se pár kapek nebo lžička mycího prostředku, pomocí tyčinky nebo lžíce se směs dobře rozmíchá, ale nesmí pěnit. Tuto sklenici stačí postavit na linku nebo na místa, kde se tento hmyz objevuje, a počkat, až se v roztoku utopí. Po čase se vymění za čerstvý. Komu je zápach nepříjemný, může vršek zavařovačky zakrýt potravinovou folií a do ní vytvořit otvory pomocí vidličky. Mušky se nechají nalákat dovnitř, už však nebudou moci uniknout.

Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27284947/how-to-get-rid-of-fruit-flies/
.

Doporučené články