Než se rozhodnete opustit domov před odjezdem na dovolenou, je nutné provést preventivní opatření. Vyplatí se vypnout přívod vody, zhasnout světla a odpojit i některé spotřebiče z elektrické sítě. To vše totiž může vést k úspoře energií, ochraně spotřebičů v případě bouřky a výpadku elektrické sítě. Jak je to ale s potravinami uvnitř ledničky a mrazáku? Velkou ránu mohou dostat naše potraviny uschované právě uvnitř. Jednoduchý, rychlý a šikovný trik vám pomůže zjistit, jestli jsou potraviny v pořádku, nebo ne.
Mince v mrazáku
Bavíme se především o odjezdu na více než dva dny. V případě závady většinou potraviny vydrží zamrazené zhruba 24 hodin. Pokud by došlo k výpadku, který by trval déle, tak to nemáme šanci stoprocentně zjistit, což může vést ke zkažení potravin uvnitř. Přinášíme vám opravdu jednoduchý návod, díky kterému zjistíte, jestli jsou potraviny v pořádku, nebo ne.
- Nalijte vodu do plastové misky (hrnku) a vložte ji do mrazáku.
- Po úplném zmrazení vložte minci na misku.
- Mraznička musí být správně uzavřena.
- Po návratu zjistěte, zda mince zůstala ve stejné pozici, nebo je pod zmrzlou vodou.
Pro lepší přesnost je lepší hrnek, který je vyšší oproti misce.
Výsledek prozradí, jestli došlo k výpadku, anebo ne
Vznikají dva možné scénáře. Prvním, ale špatným je, že pokud je mince ponořena pod hladinou, došlo k výpadku elektrické energie. Jestli se nachází na dně nebo blízko dna, tak se můžete rozloučit se všemi potravinami, které v mrazáku a lednici máte. To vše pro prevenci zdraví, nikdo přeci nechce konzumovat zdraví nebezpečné potraviny.
Druhou variantou je, že mince zůstává nad hladinou, popřípadě v horní části. To znamená, že výpadek nebyl, a pokud ano, trval jen chvíli. Pevné produkty se rozpouštějí mnohem déle než kapaliny. Pokud se nachází mince mezi prostředkem a spodkem, je lepší vyhodit veškeré maso.
Zdroj: https://www.snopes.com/fact-check/putting-coin-top-cup-ice-accurately-tell-freezer-lost-power/