Většina lidí ji rovnou vyhazuje. Banánovou slupku lze přitom ještě skvěle zužitkovat

Banány jsou perfektní svačinkou do školy nebo do práce, obsahují tolik potřebné minerály, které zlepšují kognitivní funkce i myšlení a pomáhají od stresu. Málokdo ví, že kromě samotného plodu se mohou konzumovat i slupky, které obsahují cenné živiny. Proč ještě nevyhazovat banánovou slupku do bioodpadu, ale ještě ji využít při přípravě pokrmů, na zahradě nebo v kosmetice?

Banánová slupka plná cenných živin

Vyhazovat přírodní zázrak plný vitamínů řady B, minerálů a dalších antioxidantů s protiplísňovými nebo antibakteriálními účinky? To by byla rozhodně škoda, proto příště slupku od banánů rozhodně nevyhazujte. Je to právě ona, která obsahuje kromě zmíněných prvků také dostatek vlákniny, která zlepšuje peristaltiku střev a harmonizuje trávení. Banánová slupka je jedlá a lze ji použít na přípravu dezertů i smoothie.

Doporučený článek:  Proti mravencům v zahradě funguje účinně aroma skořice
Zdroj obrázku: Freepik

Při dietě i pro doplnění minerálů

Bio banánová slupka se doporučuje přidávat do smoothie při hubnutí pro vysoký obsah vlákniny, která zajistí dlouhodobý pocit sytosti a pomáhá snížit hladinu glukózy i cholesterolu v krvi. Před použitím je nutné banánové slupky dokonale omýt pod tekoucí vodou, přičemž je lze konzumovat syrové, ale také vařené, pečené nebo smažené. Mohou se používat i slupky zralých banánů, které jsou sladší, hodí se na toasty nebo jako náhražka masa. Všechny slupky pak obsahují množství minerálních prvků, které pomohou posílit nervovou soustavu a harmonizovat hladinu krevního tlaku.

Doporučený článek:  Multitasking v kuchyni pomáhá vařit efektivně. Pozor na časté chyby

Hnojivo i pleťová maska

Pro vysoký obsah minerálů se používají banánové slupky jako hnojivo k pokojovým a venkovním rostlinám. Slupku lze nasušit a nakrájet nadrobno, poté přisypávat čas od času ke stonkům pěstovaných rostlin. Banánová slupka ale pomůže i s pletí pro vyrovnání barevných nesrovnalostí, stačí přiložit slupky na pleť nebo jemně jimi pokožku masírovat. A co dělat, když se pod očima objeví váčky nebo je místo opuchlé? Opět pomohou banánové slupky. Stačí lžící setřít bílá vlákna, smíchat s aloe vera a aplikovat pod oči, po 15 minutách smýt studenou vodou. Pleť bude příjemně vyhlazená a čistá.

Zdroj: https://www.purewow.com/wellness/banana-peel-uses
.

Doporučené články