Pití kávy nalačno nemá dle odborných studií negativní vliv na zdraví

Často slyšíme varování, že pití kávy na prázdný žaludek způsobuje žaludeční problémy. Reflux, poruchy trávení nebo nevolnost jsou některé z příznaků, před kterými jsou milovníci kávy varováni, když pijí svůj oblíbený nápoj před snídaní. Opravdu to platí?

Dopřejte si maximálně pět šálků

Odborníci z webové stránky Healthline se rozhodli zjistit, jestli pro tuto teorii existují vědecké důkazy. Někteří z nás mohou pociťovat nepříjemné účinky kávy. Hlavní věc je věnovat pozornost tomu, jak se cítíme po pití kávy na prázdný žaludek. V některých případech se mohou objevit příznaky, jako je pálení žáhy nebo nevolnost. Měli byste také pamatovat na pití přiměřeného množství kávy, tj. maximálně 3–5 šálků denně. Toto množství kofeinu považuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) za přijatelný prvek vyvážené stravy.

Doporučený článek:  Oblíbené a zdravé jahody v sobě skrývají nebezpečí. Ohrožující alergie se může projevit kdykoli
Zdroj obrázku: Freepik

Kortizol a káva nalačno

Dalším argumentem lidí, kteří nedoporučují pít kávu na prázdný žaludek, je, že může zvýšit hladinu stresového hormonu, tj. kortizolu, který produkují nadledviny. Kortizol pomáhá regulovat metabolismus, krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Chronicky vysoké hladiny mohou vyvolat zdravotní problémy, například úbytek kostní hmoty, vysoký krevní tlak, diabetes typu 2 a srdeční onemocnění. Hladiny kortizolu jsou nejvyšší po probuzení, klesají během dne a znovu vrcholí během raných fází spánku. Káva stimuluje produkci kortizolu, takže někteří říkají, že její pití ráno, kdy jsou hladiny kortizolu vysoké, může být nebezpečné. Odborníci z portálu Healthline však uvádějí, že „produkce kortizolu v reakci na kávu se zdá být mnohem nižší u lidí, kteří ji pravidelně pijí, a některé studie vůbec nevykazují zvýšení kortizolu. Navíc existuje jenom málo důkazů, které by naznačovaly, že pití kávy na plný žaludek ovlivňuje tuto reakci.“ Zdá se tedy, že milovníci horkého černého nápoje si mohou první kávu dne bez obav dopřát už po probuzení.

Doporučený článek:  Hořknutí pěstovaných okurek předejde dostatek zálivky a hnojení
.

Doporučené články