Tuhle dekoraci se bát sníst nemusíte. Před zimou nakopne tělo vitamíny

Dýně existuje velké množství odrůd a může se pyšnit i velkým objemem. Můžete si ji zamrazit nebo zakonzervovat a používat tak po celý rok. Pokud je pravidelně zařazena do jídelníčku, dokáže nám přinést velké množství pozitivních vlastností.

Léčivé účinky dýně

Dýňová semena jsou cenným zdrojem zinku a omega-3 mastných kyselin. Můžete z nich připravit odvar, jíst je syrové nebo je opražit na pánvi. Dýňová semena se také používají při léčbě kinetózy, nevolnosti, impotence a benigní hyperplazie prostaty. Dýňová dužina má antiemetický účinek a doporučuje se těhotným ženám a kojencům při rozšiřování stravy.

Doporučený článek:  Nakládaná rajčata jsou ideální chuťovkou do zimních dní. Proti silné imunitě nebude mít nachlazení šanci

Dýňový olej je zase široce používán v kosmetice. Má příznivý vliv na strukturu vlasů a nehtů a urychluje jejich růst. Má také regenerační a uklidňující účinek na pokožku. Léčí záněty a pomáhá v boji proti akné. Nezáleží na tom, kterou odrůdu dýně si vyberete. Ale je důležité, aby byla co nejčastěji přítomna ve vašem menu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nutriční hodnoty

Dýně má nízký obsah kalorií. Více než 90 procent se skládá z vody. A přestože patří ke sladké zelenině, dokonale reguluje hladinu cukru v krvi a má pozitivní vliv na práci slinivky břišní. Její konzumace se doporučuje při cukrovce a hypoglykémii. Je to bohatstvím vitamínů rozpustných v tucích, tedy A, D, E a K, a vitamínů rozpustných ve vodě, jako B, C, PP.

Doporučený článek:  Snídaně je důležitá, musí být ale zdravá. Vyzkoušejte tentokrát něco netradičního

Je také skvělým zdrojem minerálů, jako je draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, selen, mangan, dále fytosterolů a kyseliny linolové. Dýně obsahuje mnoho betakarotenu, který nejen chrání pokožku a sliznice těla, ale také, jak potvrzují nedávné vědecké studie, chrání plíce, žaludek a tlusté střevo před rakovinou. Betakaroten se stará o správnou funkci vidění, zejména za soumraku. Způsobuje sekreci hlenu z plic, průdušek a hrdla.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-pumpkin, https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-nutrition-review, https://bysarahlondon.com/blogs/journal-mindful-living/5-things-you-need-to-know-about-pumpkin-seed-oil, https://health.clevelandclinic.org/truth-about-the-great-pumpkin-its-good-for-you/, https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%BDn%C4%9B, https://franklin.ces.ncsu.edu/2021/10/pumpkins-health-benefits-and-preserving-tips/
.

Doporučené články