Tipy pro využití vody z brambor: hodí se pro úklid i pokojové rostliny

Brambory patří k potravinám, které se v kuchyni používají velmi často. Připravují se z nich slané i sladké pokrmy, čemuž předchází vaření brambor ve vodě. Tu obvykle slijeme a vylijeme do dřezu. Což je ale velká škoda, protože ji lze využít ještě druhotně pro různé účely. Na co všechno ji můžeme použít?

Vyčistěte si koupelnu

Na čištění koupelny si zpravidla pořizujeme různé čisticí prostředky, které stojí nemalé peníze. Je třeba je pravidelně dokupovat, protože koupelna se uklízí prakticky denně. Jestliže chcete ušetřit, tak příště, až budete vařit brambory, slijte vodu z nich do nádoby a nechte vychladnout. Pak ji lze použít pro čištění vany nebo umyvadla v koupelně. Dobře odstraňuje skvrny po vodním kameni. Vodu lze vyzkoušet i na čištění dlaždic a obkladů.

Doporučený článek:  Komáry z nejen z balkonu vypudí plektrant koleusovitý

Aby se příbory leskly

Častým používáním ztrácejí příbory svůj krásný lesk. Ten jim navrátíte právě bramborovou vodou. Tu nalijete do misky, do ní namočíte příbory a necháte přes noc působit. Pak příbory vyjmete, opláchnete pod tekoucí vodou a měkkým bavlněným hadříkem vyleštíte do vysokého lesku. Je to jednoduché a účinné. A téměř zadarmo.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití v kuchyni

Voda z brambor obsahuje vyluhované živiny, jako jsou vitamíny a minerály. Je proto škoda ji jen tak bez dalšího užitku vylít do dřezu. Můžete ji totiž použít jako základ pro polévky nebo omáčky. Výhodou je, že díky obsahu škrobu nebude zapotřebí tyto pokrmy více zahušťovat použitím mouky. Jestliže jste vodu z brambor osolili, tak pozor na to, abyste pak polévku nebo omáčku už více nesolili. Přesolená jídla jsou nezdravá.

Doporučený článek:  Vajíčka lze připravit na mnoho oblíbených způsobů. O konečné podobě rozhodne čas

Hnojivo pro rostliny

Protože je bramborová voda obohacená o živiny, můžete ji použít i jako hnojivo pro pokojové rostliny. Je třeba s tím počítat předem a vodu nesolit. Sůl by mohla rostlinám uškodit. Toto hnojivo díky obsahu draslíku a fosforu podpoří růst a pokojovky budou bujnější a lépe pokvetou.

Zdroj: https://www.romagnolipatate.it/en/blog/news/zerowaste-how-to-reuse-potato-cooking-water
.

Doporučené články