Sůl škodí zdraví. Doma najde mnohem lepší využití, zatočí se skvrnami i zápachem

Nad zlato? Ano, sůl nechybí v žádné kuchyni, ale nesmí se to s ní přehánět. Větší množství soli ve stravě způsobuje vysoký krevní tlak, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, infarktu i mrtvice a zhoršuje fungování ledvin. Sůl zlepšuje chuť k jídlu, k tomu je levná a najde se v každé domácnosti. Právě proto může posloužit jako levný prostředek na čištění nebo mytí. Jaké možnosti sůl nabízí?

Pro dokonale čistou kuchyň

Stačí jemně dosolit, a pokrm je dokonalý, může se podávat na stůl. Sůl v rozumné míře je skvělým dochucovadlem, ale efektivně funguje i jako čistič. Dokonale zbaví kuchyňské prkénko nečistot, zbytků masa nebo šťáv z krájených potravin. Pár lžiček soli se smíchá s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, vytvoří se pasta, která se vetře do povrchu kuchyňského prkénka a nechá se asi 60 minut působit. Poté se opláchne pod tekoucí vodou, prkénko bude čisté a bez nepříjemného zápachu.

Doporučený článek:  Doma vyuzené chutná nejlépe. Správný šmak dodá masu koření i vybraný druh dřeva
Zdroj obrázku: Freepik

Hrnce jako nové

Připálené nebo zamaštěné hrnce? Někdy dojde při přípravě pokrmů k vyvaření vody a připálení dna kastrolů nebo pánviček. Co v takovém případě dělat? Nemusí se hned vyhazovat, stačí zasypat solí dno a nalít vodu, nechat působit přes noc. Ráno se postaví hrnec na sporák a roztok se svaří, nečistoty by se měly snadno odlepit ode dna a stěn. Poté se umyje běžným způsobem. Obdobně lze pastou ze soli a vody vydrhnout hrnky se skvrnami od kávy nebo čaje, případně zašlé příbory.

Doporučený článek:  Před vařením je důležité rýži dostatečně propláchnout

Do pračky i na skvrny na koberci

Sůl výtečně funguje jako bělidlo. Do solného roztoku, který se vytvoří z dávky soli a teplé vody, se ponoří zašedlé nebo zašpiněné prádlo a nechá se působit přes noc. Ráno se oděvy vloží do pračky a vyperou běžným způsobem. Sůl se může přidat také přímo k pracímu prášku, vhodné je její použití při praní ložního prádla nebo pro osvěžení záclon. Skvrny na koberci od nápojů nebo vína? Na ještě čerstvé skvrny se vyplatí nasypat kuchyňskou sůl, která absorbuje nečistoty, na závěr se jen místo vyluxuje vysavačem nebo otře vlhkým hadříkem či houbičkou.

Zdroj: https://www.keen-clean.co.uk/3-ways-to-use-salt-when-cleaning-your-home/, https://www.thenakedscientists.com/forum/index.php?topic=67314.0, https://www.realhomes.com/news/how-to-clean-a-burnt-pan, https://www.thekitchn.com/how-to-clean-wooden-cutting-boards-with-lemon-and-salt-cleaning-lessons-from-the-kitchn-195151, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7384997/, https://saltsoftheearth.com.au/clean-you-house-with-salt/
.

Doporučené články