Spálená pánev nemusí letět do koše. Díky správnému postupu bude znovu jako nová

Čištění spálené pánve je velkou výzvou a problémem, se kterým se mnozí z nás setkávají každý den. Někdy stačí jen chvíle nepozornosti v kuchyni a vaše velkolepé jídlo se začne připékat a lepit na povrch pánve. Výsledkem často bývá smutný pohled na zničenou pánev. Nemusíte však hned jednat radikálně.

Opatření, která je dobré dodržovat

Jako první, určitě nikdy nelijte vodu na pánev, kterou jste právě stáhli ze sporáku. Nejenže to může způsobit stříkání zbytků tuku, ale může to také negativně ovlivnit stav povrchu. Při mytí spálené pánve je čas důležitý, a čím dříve se začnete špíny zbavovat, tím lépe. Vždy však počkejte, až pánev alespoň trochu vychladne. Popáleniny si nemusíte způsobit ještě na svém těle.

Doporučený článek:  Přebytek velikonočních vajec nemám. První týden všechny sníme, hitem v naší rodině je vaječný tatarák

Při čištění spálené pánve mějte na paměti několik základních rad. Nepoužívejte drátěnky a tvrdé a hrubé kartáče. Toto bývá nejrychlejší způsob, jak si poškrábat povrch pánve (hlavně teflon a keramiku), to následně zkracuje životnost nádobí. V případě, že je vaše pánev až moc poškozená, existuje určitá pravděpodobnost, že během jejího dalšího používání bude vylučovat škodlivé látky, které pronikají do potravin. Takové pánve se raději zbavte.

Zdroj obrázku: Freepik

Osvědčené babiččiny recepty

Jelikož musíme většinou jednat při mytí takové pánve rychle, je lepší použít výrobky, které máme po ruce. Jednou z nejlepších možností je jedlá soda. Dokonale se vyrovná se spáleným jídlem a tukem. Používání je velmi jednoduché. Stačí rovnoměrně pokrýt povrch ochlazené pánve práškem a poté zalít teplou vodou. Počkejte čtvrt hodiny a poté pánev omyjte měkkou houbou. Nežádoucí zbytky se snadno odloupnou pomocí sody.

Doporučený článek:  Zlatavé a křupavé řízky nikdo neodmítne. S několika tipy je zvládne obalit každý

Aby nám pánve a hrnce sloužily dlouhou dobu, musíme pamatovat na to, abychom v každém ohledu udržovali jejich hygienu. Na mytí spálené pánve zespodu se vám bude hodit pasta z jedlé sody. Smíchejte sodu s vodou v takovém poměru, aby se vytvořila hustá hmota. Pro zvýšení účinku můžete přidat několik kapek mycího prostředku na nádobí. Naneste na nečistoty a počkejte alespoň hodinu. Nakonec odstraňte pastu spolu s nečistotami houbou nebo měkkým kartáčem. Tuk, jídlo a stopy spálení zmizí bez únavy a dlouhého drhnutí.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/how-to-clean-a-burnt-pan-we-tested-5-methods/
.

Doporučené články