Slzení při krájení cibule předejde několik triků

Cibule je základní surovinou většiny kuchyní. Tato potravina dodá specifickou chuť a při vaření se tak bez ní většinou neobejdeme. Spousta kuchařů ale není fanoušky její přípravy. Nejednoho z nás totiž při krájení rozplakala. Čím je tento fenomén způsoben a jak mu zabránit? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Proč se nám chce při krájení cibule plakat

Není to tím, že by snad tato činnost byla náročná nebo nás rozesmutnila. Je to čistě chemická reakce způsobená obsaženou kyselinou sírovou. Právě síra v kontaktu s dalšími látkami obsaženými v cibuli vytváří dráždivou sloučeninu. Ta se při krájení odpařuje z cibule do vzduchu a výpary dráždí oční bulvy. Způsobů, jak tomuto fenoménu zabránit, je mnoho. To, jaký si vyberete, je čistě na vás.

Doporučený článek:  Připravte dokonalý guláš, který se rozplyne na jazyku. Díky netradiční ingredienci bude maso nádherně měkké
Zdroj obrázku: Freepik

Změna teploty jako zaručená pomoc

Pokud chcete výpary mírně potlačit, vložte cibuli na několik desítek minut před krájením do lednice. Cibule pak nebude vylučovat tolik látek. Zároveň cibule ztvrdne a bude se vám tak lépe krájet. Když k tomu ještě zvolíte dostatečně ostrý nůž, půjde vám krájení samo a nebudete tak výparům vystaveni po dlouhý čas.

I opačný směr pomůže. Cibuli můžete před přípravou vymáchat v horké vodě. Stejně tak ji můžete prvně naporcovat na velké kusy a ty potom před jemnějším krájením na pánvi orestovat. Tento proces je časově náročnější, ale obejde se bez slz.

Doporučený článek:  Třídění domácího odpadu může být problém při nedostatku prostoru

Mechanická bariéra je spolehlivé řešení

Slzení také zamezíte tak, že zabráníte kontaktu očních bulev s výpary z cibule. K tomu vám může pomoct i jednoduché spuštění digestoře. Ta přebytečný plyn nasaje a do očí se vám ho pak nedostane tolik.

Také můžete použít ochranné pomůcky. Pokud nechcete používat ty drahé, speciálně k tomu uzpůsobené, můžete vytáhnout klasické potápěčské brýle či ty lyžařské. I když budete vypadat vtipně, slzení zabráníte.

Zdroj: https://www.thepioneerwoman.com/food-cooking/cooking-tips-tutorials/a39944419/how-to-cut-onions-without-crying/
.

Doporučené články