Rez, zašlé stříbro i šmouhy na oknech mají jednoduché řešení: se všemi si poradí obyčejná brambora

Brambory se dostaly na evropskou pevninu až s objevením Ameriky, nejprve byly považovány za cizokrajné okrasné rostliny, postupem doby se hlízy začaly používat pro přípravu pokrmů. Brambory patří dnes mezi nejoblíbenější přílohy, kromě vaření se smaží jako hranolky nebo krokety, připravují se z nich placky, kaše nebo bramboráky. Brambory jsou bezpochyby nejvšestrannější přílohou, málokdo ví, že se mohou k tomu používat i při úklidu. Jak brambory používat namísto čisticího prostředku?

Na rez? Jedině s bramborami!

Vyhodit rezavé nářadí, nůžky, nože nebo různé čepele? Marnotratnost, stačí použít brambory a rzi se zbavit. Účinnou látkou, která pomůže vyčistit kovy, je kyselina šťavelová obsažená v bramborách. Pro ošetření kovových zrezavělých předmětů tak není třeba kupovat drahé výrobky v drogerii, ale postačí nůž nebo čepel, případně jiný nástroj očistit půlkami brambor. Nože lze do brambor zaříznout a počkat, až kyselina dokončí svůj očistný úkol. Větší rezavé plochy lze potírat bramborami tak dlouho, dokud rez nezmizí. K tomu je možné ještě plochu posypat práškem na pečivo, aby byla práce rychleji hotová.

Doporučený článek:  Čerstvost vejce ověří malý test, mnohé prozradí také vůně a barva
Zdroj obrázku: Freepik

Bramborami na stříbro

Stříbrné příbory a náčiní se používají jen při slavnostních příležitostech, snadno se tak stane, že během dlouhé doby skladování je pokryje nevzhledný tmavý až černý povlak. I v tomto případě se budou hodit brambory, lépe řečeno voda, která zbyde po jejich vaření. Bramborová voda nesmí obsahovat sůl nebo koření, nechá se zchladnout a do hrnce s vodou se následně vloží příbory nebo jiné stříbrné věci. Po hodině stačí stříbro vyjmout, opláchnout a osušit utěrkou z mikrovlákna.

Doporučený článek:  Myčky je vhodné používat správně podle instrukcí v manuálu

Okna a zrcadla beze šmouh

Jak docílit lesklých oken nebo zrcadel v koupelně beze šmouh? Ani neustálé přečišťování většinou nepomáhá, vždy se objeví nějaké fleky, které vyniknou při dopadu slunečních paprsků na lesklou plochu. Je na čase vzít do ruky brambory, nastrouhat je najemno a pomocí hadříku rozetřít po ploše, poté stačí jen čistou utěrkou kašovitou hmotu odstranit. Na menší plochy lze použít přímo překrojenou bramboru, kterou se vyčistí flek a doleští měkkým hadříkem. Tímto způsobem se mohou leštit také běžné dioptrické, plavecké nebo lyžařské brýle, případně skla v autě.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-grow-and-harvest-potatoes-at-home
.

Doporučené články