Quinoa je skvělou alternativou k rýži, na množství živin je mnohem bohatší

Vlastnosti této obilniny byly Inkům známé již před tisíci lety. V Evropě se její potenciál začal oceňovat teprve nedávno. V naší stravě by však quinoa neměla chybět a měli bychom ji na talíř přidávat co nejčastěji. Obsahuje mnoho rostlinných bílkovin, vitamínů a zde její výhody nekončí.

Zdravotní vlastnosti

V semenech quinoy najdeme saponiny, které prokazují antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Mělo by se však pamatovat na to, že mohou také přispět ke snížení srážlivosti krve a zabránění absorpci určitých látek. Tento problém do jisté míry eliminuje důkladné opláchnutí quinoy před vařením.

Doporučený článek:  Pravý med od falešného odlišuje jiná krystalizace a tekutost

Živiny quinoy z větší části mají velmi příznivý vliv na tělo. Obsahuje flavonoidy s antioxidační, protizánětlivou, a dokonce protirakovinnou aktivitou. Quinoa je dále dobrá na podporu trávení a oběhového systému, eliminuje nadýmání a zácpu, snižuje špatný cholesterol v krvi, přispívá ke zpomalení procesu stárnutí těla, zabraňuje ateroskleróze, poskytuje energii, posiluje imunitu.

Zdroj obrázku: Freepik

Neslouží každému

Quinoa neobsahuje lepek, což ji činí bezpečnou pro lidi, kteří ho nemohou. Bohužel také existují kontraindikace konzumace quinoy. A nejde jen o výše uvedené hrozby spojené se saponiny přítomnými v jejím složení. K tomu může přispět častá konzumace tohoto produktu ve velkém množství způsobující poruchy trávicího ústrojí včetně poškození žaludku.

Doporučený článek:  Panzanella – jednoduchý rajčatový salát z prosluněné Itálie

Avšak pořád má pro zdravý organismus mnoho výhod. Vzhledem k výše uvedeným výhodám může quinoa ve stravě nahradit další populární přísady, například rýži a brambory. Je to zajímavá alternativa a je třeba poznamenat, že v tradiční čínské medicíně se často používá k sestavení vyvážených jídel. Ta si cení mimo jiné hřejivých vlastností quinoy, pro které je skvělá především na podzim a v zimě, kdy je naše tělo vystaveno nachlazení.

Zdroje:
Quinoa
https://www.healthline.com/nutrition/8-health-benefits-quinoa
.

Doporučené články