Poklad mezi bylinami: šalvěj zahojí každou ránu, utiší bolest a zlepší naši náladu

Šalvěj je rostlina, kterou stojí za to mít ve své domácí zahradě nejen proto, že vypadá dobře, ale především kvůli jejím vlastnostem. Se šalvějí těsně za oknem budete moci kdykoli připravit čaj, který pomůže při mnoha běžných onemocněních.

Základní poznatky o šalvěji

Šalvěj, stejně jako máta, oregano, rozmarýn, bazalka nebo tymián, patří do čeledi Lamiaceae, rostlin z řady hluchavkovitých. Poznáme ji podle stříbřitě zelených listů a fialových květů. Má silné aroma a zemitou chuť, a proto se obvykle používá v malých množstvích. Šalvěj našla uplatnění v potravinářském, kosmetickém i lékařském průmyslu. Její latinský název salvia je spojen s mnoha zdravotními výhodami. Pojí se s latinským slovem salvare, což znamená léčit.

Doporučený článek:  Od Hippokrata až po současnost: ve formě léčivé tinktury můžete účinky pelyňku využít i vy

Tato rostlina je obzvláště bohatá na vitamín K. Obsahuje také malé množství hořčíku, zinku, mědi a vitamínů A, C a E. Vedle toho v ní najdeme kyselinu kofeinovou, kyselinu chlorogenovou, kyselinu ellagovou a tutin. Každá z uvedených sloučenin má příznivý vliv na organismus. Tato rostlina obsahuje více než 160 různých polyfenolů, organických sloučenin, které mají intenzivní účinek. Uvádí se, že snižují riziko rakoviny a zlepšují funkci mozku a mají pozitivní vliv na paměť.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití šalvěje lékařské

Nejčastěji se používají listy šalvěje, mnohem méně často se používá kořen nebo květy této rostliny. Přidání šalvěje k jídlu je skvělý způsob, jak zdůraznit chuť bez kalorií a soli. Šalvěj je často složkou mýdel a kosmetiky díky svému příjemnému aroma. K dispozici jsou také výtažky ze šalvěje a bylinné doplňky šalvěje. Jedním ze způsobů použití šalvěje je příprava čaje z čerstvých nebo sušených listů. Tento nápoj je obzvláště bohatý na kyselinu rozmarýnovou.

Doporučený článek:  Oblíbený libeček se hodí nejen k vaření. Odvar z kořene zharmonizuje trávení a utiší bolest

Čaj ze šalvěje se doporučuje ke kloktání. Zmírňuje bolest a zánět úst, jakož i zápach z úst. Šalvěj se doporučuje na aftózní vředy. Antibakteriální vlastnosti této rostliny a její pomoc při hojení ran jsou fascinující. Mnohé studie naznačují, že výtažky ze šalvěje zlepšují paměť, funkci mozku, náladu a koncentraci. Šalvějový čaj může také pomoci při typických ženských problémech.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-sage
.

Doporučené články