Bobkový list je tajným lékem na kašel i bolavé klouby. Jeho užívání má ale přísná pravidla

Bobkový list, stejně jako česnek, je velmi oblíbeným kořením téměř ve všech kuchyních světa. Najdeme ho v mnoha pokrmech, někteří lidé ale netuší, jaké jsou jeho vlastnosti a jak se dají využít. Koření se používá také pro lékařské účely. Dejte si ale pozor, protože bobkový list není vhodný pro každého a může spíše uškodit než pomoci.

Odkud bobkový list pochází?

Bobkový list k nám přišel ze Středomoří. Listy známe jako koření, které dodají pokrmům specifickou chuť. Hodí se do polévek, omáček, ale také k pečeni nebo dalším druhům masa, které potřebují ozvláštnit. Bobkový list se pak hojně používá také v bylinkářství. Můžete si z něj připravit nálev, na 300 ml vody použijte asi 5 gramů bobkového listu. Můžete ho pít nebo si z něj udělat obklady.

Doporučený článek:  Voňavé bylinky ochutí pokrmy i v zimě. Oblíbené druhy lze jednoduše nasušit do zásoby

Bobkový olej můžete koupit v lékárnách nebo drogeriích. Není drahý a působí adstringentně a baktericidně. Bobkový list má spoustu zdraví prospěšných vlastností, které stojí za to vyzkoušet. Olej podpoří činnost jater, snižuje hladinu krevního cukru a působí také močopudně. Jestliže trpíte bolestmi kloubů nebo svalů, bobkový list může také pomoci. Hodí se i na bolesti v krku nebo na suchý kašel, který nás trápí především v zimním období.

Zdroj obrázku: Freepik

Je bobkový list vhodný pro každého?

Bobkový list a jeho účinky nejsou vhodné pro každého. Odvar z něj by se neměl používat déle než pět dní za sebou, protože pak může mít toxické a narkotické účinky. Bobkový list není vhodné kombinovat s některými druhy léků – antidiabetiky, antidepresivy nebo protinádorovými léky.

Doporučený článek:  Bylinky kuchyni skvěle doplní. Využití najdou v marinádách i nápojích

Proto ještě před jeho konzumací se raději poraďte s lékařem, jestli je toto koření vhodné právě pro vás. Lékař zhodnotí váš zdravotní stav. Bylinnou medicínu někteří považují za alternativu k tradiční léčbě, ale nálev z bobkového listu není vhodný pro děti nebo pro starší osoby. Užívat by ho neměly ani těhotné nebo kojící ženy.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits#1
.

Doporučené články