Po přesazení lze rajčata hnojit ovesným přípravkem

Domácí zelenina chutná nejlépe, přičemž mezi nejoblíbenější druhy patří dozajista rajčata. Populární červené a sladké plody miluje snad každý, to je také důvod, proč se zahradníci každoročně tolik starají o sazenice. Pro svůj růst potřebují dostatek péče a samozřejmě také kvalitní hnojivo. V hobbymarketech lze koupit různé přípravky pro podporu růstu a tvorbu plodů, nejvýhodnější je použít domácí, který se připravuje z přísad za pár korun. Svou efektivitou navíc předčí ty kupované. Jak se domácí hnojivo pro rajčata připravuje?

Doporučený článek:  Dřevěné vařečky si neoprávněně vysloužily špatnou pověst. Nebezpečné nástroje z nich dělá špatná manipulace

Kdy hnojit rajčata

Kdy vůbec přijde u rajčat čas na hnojení? Zásadním úkolem při pěstování sazenic je zajištění pravidelné zálivky. Zemina se nesmí přemokřovat, aby nezačaly hnít kořeny, proto je třeba před zalitím prstem zkontrolovat vlhkost substrátu v nádobě. Pak už se může rostlina zalít a květník přemístit na dostatečně světlé a teplé stanoviště. Při vývoji mladých rostlinek není potřeba hnojit, stačí pravidelně zalévat. S prvním hnojením se počká do přesazení.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojení po přesazení

Malé sazenice se musí později přesadit do objemnějších nádob. V tom případě je potřeba, aby si rostliny zvykly na nový substrát. Trvá to asi dva týdny, poté je možné hnojit domácím prostředkem. Připravuje se z ovesných vloček. Slyšíte opravdu správně, z běžných ovesných vloček, které má každý v kuchyňské skříňce a stojí jen pár korun. Účinné hnojivo tak lze vyrobit za zlomek ceny kupovaných přípravků.

Doporučený článek:  Milujete tradiční nakládané okurky? Zkuste tuto suchou variantu, která je daleko rychlejší

Jak připravit ovesné hnojivo

U rajčat pěstovaných v záhonech postačí rozemleté ovesné vločky rozprostřít kolem rostlin, případně smíchat se zeminou. U keříků pěstovaných v nádobách se vyrobí tekutý přípravek. Tři polévkové lžíce ovesných vloček se rozemelou a smíchají s litrem vody, směs se nechá během dne louhovat, pravidelně se míchá a následně se slije přes cedník. Výsledný roztok se smíchá s vodou v poměru 1 : 1 a směsí se rostliny zalijí. Doplní se tak potřebné minerály, jako jsou fosfor, draslík, hořčík, vápník a zinek, také vláknina, která pomůže vyživit půdu.

Zdroj: https://www.bhg.com/how-to-fertilize-tomatoes-7369776
.

Doporučené články