Plata od vajíček lze využít prakticky i kreativně

Kam s nimi? Prázdná plata nebo obaly od vajíček končívají v odpadkovém koši, ale nemusí, byť už svůj úkol splnily. Papírová balení mohou dostat další šanci, jen vědět, jak je využít. Možností je opravdu hodně, jsou totiž prostředkem pro zamezení plýtvání, skvělým doplňkem každého zahradníka, současně neskutečně kreativním materiálem, který volá po rozstříhání a lepení. Každopádně nepatří do koše. Jaké příležitosti nabízí a jakým způsobem se mohou obaly ještě upotřebit?

Vynález z roku 1911

Dnes jsou kartonové obaly na vajíčka běžné a nikdo se nad nimi nepozastavuje. Nebylo tomu tak vždy. Až roku 1911 vznikl pod rukama Kanaďana Josepha Coyla návrh sáčkového obalu na vajíčka, do té doby se nosila vajíčka v košíku nebo nůši, což vedlo k jejich častému poškození. V současnosti se vyrábí obaly a plata z recyklovaného kartonu a chrání skořápku před rozbitím, protože zamezují vzniku nebezpečných nárazů. Z toho důvodu je karton vytvarován tak, aby se jednotlivé kusy nemohly vzájemně dotýkat a případně poškodit.

Doporučený článek:  Soda bikarbona pomůže zbavit mikrovlnnou troubu zaschlých nečistot
Zdroj obrázku: Freepik

Obaly s dalším využitím

Jak již bylo řečeno, kartonový obal z recyklátu se už nemůže dále zpracovávat, proto se vyhazuje do směsného odpadu namísto do tříděného kontejneru na papír. Ale tam skončit vůbec nemusí, protože se může použít v domácnosti. Nejprve se musí vnitřek vydezinfikovat, protože se na vejcích mohou nacházet rozličné bakterie, poté se může karton použít jako držák na ovoce, zejména citrusů, kterým se díky tomuto vynálezu prodlouží trvanlivost. Ještě je nutné ovoce přikrýt novinovým papírem nebo papírovou utěrkou.

Doporučený článek:  Sůl škodí zdraví. Doma najde mnohem lepší využití, zatočí se skvrnami i zápachem

Namísto květníků i pro originální dekorace

Jednotlivé přihrádky mohou posloužit pro odkládání různých drobných kuchyňských, šicích nebo kancelářských doplňků. Výtečně fungují jako malé květníky na přípravu sazenic nebo pro pěstování bylinek. Z kartonových obalů se mohou rovněž vyrábět různé dekorace včetně okrasných věnců. Děti jistě ocení možnost vytvoření různorodých papírových zvířátek či domečků pro miniaturní hračky nebo panáčky. A co teprve vánoční nebo velikonoční ozdoby? Kreativní tvoření nezná mezí, proto si příště dobře rozmyslete, co s platy nebo obaly uděláte.

Zdroj: https://www.theprairiehomestead.com/2014/07/egg-carton-uses.html
.

Doporučené články