Ocet s citronovou šťávu vyčistí varnou konvici od vodního kamene

Rychlovarnou konvici má hodně domácností. Zjednodušuje vaření vody na čaj i kávu nebo třeba na brambory. Určitě jste si také všimli, že časem se na stěnách a dně konvice usazuje bělavý nebo nažloutlý povlak. Pokud se ptáte, co to je, odpověď je jednoduchá. Jedná se o vodní kámen. Jak ho snadno odstranit?

Z čeho se skládá vodní kámen

Vodní kámen se více tvoří z vody tvrdé. Tvrdost vody značí obsah rozpuštěných nerostů. Nejčastěji se jedná o oxid vápenatý, oxid hořečnatý, chloridy, sírany, křemičitany, dusičnany a hydrogenuhličitan vápenatý. Vysrážením posledně jmenované sloučeniny vzniká uhličitan vápenatý neboli vodní kámen. Ten má bílou, nažloutlou a někdy i mírně nahnědlou barvu.

Doporučený článek:  Sušené houby jsou pro moly velkým lákadlem. Všechny zásoby spolehlivě ochrání oblíbené koření

Přítomnost vodního kamene v konvici je nežádoucí. Jednak se z něho při varu odlupují kousky do vody, jednak se v něm rády usídlují bakterie, které také mohou vodu znehodnocovat. Je proto v zájmu každého se vodního kamene v konvici zbavit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyčistit konvici pomocí citronu

Vodní kámen dobře reaguje na kyselinu, která ho rozpouští. Z tohoto důvodu je možné na odstranění nánosu uhličitanu vápenatého ve vnitřku konvice využít například šťávu z citronu. Do konvice nalijete vodu a uvedete ji do varu. Potom do ní nalijete asi polovinu hrnku citronové šťávy a necháte aspoň půl hodiny působit. Pak dáte vodu opět vařit a slijete ji.

Doporučený článek:  Majonéza se osvědčila v domácnosti pro čištění nebo zahlazení škrábanců

Je pravděpodobné, že se při prvním pokusu vodního kamene zcela nezbavíte. Proto je možné tento postup opakovat i několikrát za sebou.

Citron s octem

Silnější je směs jednoho hrnku octa, čtvrtiny hrnku citronové šťávy a poloviny sklenice vody. Postupovat budete tak, jak je uvedeno výše. Výhodou tohoto roztoku je to, že je ekologický, přírodu nijak nezatěžuje. Navíc uvedené ingredience bývají běžnou součástí každé domácnosti.

Ocet vám pomůže vyčistit i vnější povrch konvice. Stačí do něho namočit hadřík a konvici jím přeleštit.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a40707243/how-to-clean-electric-kettle/
.

Doporučené články