Osmihodinová dieta je v současné době velkým trendem, jelikož při jejím dodržování není nutné z jídelníčku vyloučit sladkosti, rychlé občerstvení ani jiné oblíbené pochoutky. Jejím základním principem je konzumace jídel v osmihodinovém časovém okně a hladovění během zbývajících 16 hodin, kdy se trávicí trakt regeneruje. Během této doby je možné pít pouze tekutiny bez přísad.
Odložená snídaně není zdravá
Dodržování této diety má pozitivně ovlivnit fungování trávicího traktu, přispět k očistě organismu, zlepšit metabolismus a snížit tělesnou hmotnost. Není nutné počítat kalorie, ale ani přejídání není žádoucí. Vědci, kteří dietu vyvinuli, doporučují po probuzení vypít kávu nebo čaj a snídat až se zpožděním. To ale vzbuzuje řadu pochybností, jelikož pokud tělo po probuzení nedostane potřebnou energii, první porci energie odešle do tukových tkání.
Autoři diety ale tvrdí, že dlouhodobé dodržování diety chrání před rozvojem cukrovky a aterosklerózy. Jelikož ale tento stravovací model nevylučuje rychlé občerstvení a vysoce zpracované produkty a nedává ani jasná doporučení ohledně sladkostí a vysoce slazených výrobků, nejsou tyto závěry podložené.
8minutové cvičení nestačí
Aktivní část dne dospělého člověka představuje asi 16 až 19 hodin. Pokud tedy budeme jíst jen v osmihodinovém okně, je třeba silnou vůli, abychom se drželi v rozumných proporcích a nepřejídali se. Nepravidelné stravování je výzvou i pro nervový systém, hladový člověk je podrážděnější, klesá jeho koncentrace a hůře reaguje na stres.
8hodinová dieta zahrnuje i 8minutové každodenní cvičení, které pomůže spalovat tuky. Ani zde se odborníci neshodují, většina z nich totiž zastává ten názor, že ke spalování tuků je třeba alespoň 30 minut středně intenzivní aktivity. Pokud skutečně chceme zhubnout, je lepší vyhnout se sladkostem, vysoce zpracovaným potravinám a jíst malé porce každé 3 až 4 hodiny.
Zdroj: https://www.medpagetoday.com/popmedicine/celebritydiagnosis/36931