Káva příjemně povzbudí a zlepší koncentraci. Je však třeba ji vypít ve správný čas

Kávu si můžeme užít pro její jedinečnou chuť a vůni. Často se však na ni obracíme hlavně kvůli stimulačnímu účinku, který způsobuje kofein obsažený v tomto nápoji. Kdy je však nejlepší čas pít kávu, aby měla co nejpovzbudivější účinek? To vám řekneme v našem článku.

Můžeme pracovat déle a efektivněji

Pijeme kávu, protože nám pomáhá probudit se, dodává energii, zlepšuje koncentraci a ještě k tomu je i chutná. Mnoho lidí si ale myslí, že káva je pro naše zdraví škodlivá. To ovšem není tak úplně pravda. Studie naznačují, že pití kávy ve správném množství nejenže nepoškozuje zdraví, ale funguje přesně naopak.

Doporučený článek:  Kardamom vnese do kuchyně vůni orientu. Blahodárně působí na trávení i proti rakovině

Podle některých článků čím více kávy vypijete, tím více podpoříte svá játra. Pití kávy totiž snižuje riziko cirhózy. Po analýze výsledků mnoha studií vědci dospěli k závěru, že pití kávy zlepšuje práci kardiovaskulárního systému. Lidé, kteří konzumují 3 až 4 šálky tohoto nápoje denně, mají o 19 procent nižší riziko srdečních onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy je nejlepší doba k pití kávy

Mnoho lidí si myslí, že pijí kávu jen kvůli chuti. Někteří lidé ani nepociťují její účinky. Avšak šálek kávy vypitý ve správný čas může být skutečně účinný. Vědci se zabývali otázkou, kdy je nejvhodnější doba k pití kávy. Použili stávající modely a algoritmy, které popisují lidské chování, vzory ospalosti a aktivitu v průběhu dne.

Doporučený článek:  Při přípravě dýně dělá většina lidí fatální chybu. Zbytečně pak přicházejí o vzácné antioxidanty

Takže nejvhodnější doba k pití kávy je v době naší nejvyšší aktivity. Pokud kávu vypijeme ráno hned po probuzení, ještě navíc na prázdný žaludek, může to být pro nás škodlivé. I když se nám může zdát, že máme pocit, že nás káva probrala, může to mít krátký účinek a je velká šance, že odpoledne nás čeká nepříjemný úpadek energie. Dopřejte si šálek kávy raději po obědě, třeba i se sladkým dezertem.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/8115587/best-time-drink-coffee-science, https://signaturemd.com/concierge-physicians/concierge-physician-blog/does-coffee-really-decrease-heart-attack-risk/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK202224/, https://www.reuters.com/article/us-health-coffee-liver-cirrhosis-idUSKCN0VR2JN, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25291138/, https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/is-coffee-good-or-bad-for-your-health/, https://www.healthline.com/health/caffeine-effects-on-body, https://greatist.com/eat/best-time-to-drink-coffee
.

Doporučené články