V Čechách jsou okurky velmi oblíbenou zeleninou, proto si je často pěstujeme doma, na zahradách, polích nebo ve sklenících. Jako každou zeleninu i okurky napadají nejrůznější choroby, které mohou úrodu zcela zničit.
Plíseň hlavně za sucha
Jedny z nejčastějších nemocí, které postihují okurky, jsou prášková plíseň nebo padlí. K napadení dochází za sucha a vhodné podmínky pro nemoc jsou teploty kolem 30 stupňů. Na listech se objeví bílé skvrny. Ty se postupně rozšiřují, až jsou nakonec postiženy stonky a řapíky listů. Listy tím postupně žloutnou, nakonec uvadají. Plody postiženy nejsou. Existují organické prostředky, kdy se zejména vyplatí použít cibulový nebo přesličkový odvar. Je možné obstarat si i speciální fungicid. Ošetřovat by se okurky měly dvakrát týdně u pěstování na záhonu, ve skleníku pak jednou za týden.
Nemoci přenášejí i mšice
Přijít o celou úrodu můžete i v důsledku napadení rostlin mšicemi, které přenášejí virovou nákazu zvanou okurková mozaika. Nejprve se listy deformují, následně se zabarvují a objevují se bradavice a skvrny, nakonec rostliny přestávají úplně plodit. Základní prevencí je zabránění šíření a výskytu mšic. Doporučuje se dezinfikovat nářadí pro práci na zahradě. Zapomínat by se nemělo ani na pravidelné plení, protože plevel může být zdrojem nákazy. Napadené rostliny je třeba odstranit a půdu ošetřit za pomoci vodní páry.
Skvrnitost zničí úrodu
Po deštích nebo při nevhodném zalévání, kdy se voda dostává i na listy, může dojít k nákaze bakteriální skvrnitostí. Skvrny jsou hranaté a objevují se na listech a plodech, rané kusy nevyjímaje. Nemoc se projevuje vylučováním slizké tekutiny a následným vysycháním skvrn a drolením. Rostliny vlivem této nemoci uhynou. Napadené rostliny by se měly ihned odstranit, spálit a použít měděné postřiky, dokud se nevytvoří plody.
Zdroj: https://plantura.garden/uk/vegetables/cucumbers/cucumber-diseases