Odvrácená stránka chipsů: bramborové lupínky kazí náladu a zhoršují paměť. Ovocná varianta tělo potěší víc

S podzimním sychravým počasím přichází na řadu také televizní večery. S tím jsou spjaté dobré pochoutky, mezi které patří nejen chipsy, ale také sušené ovoce. Která varianta bude zdravější? Výzkumy ukazují, že klasické chipsy mohou způsobit přibývání na váze a také další nemoci, které mohou ohrozit zdraví. Ale ani sušené ovoce není o moc lepší, protože obsahuje hodně cukru.

Chipsy mohou škodit lidskému zdraví

Studie už dávno ukázaly, že je problém především ve smažených chipsech, které jsou nejen plné tuku, ale také soli, která pro lidské zdraví není vhodná ve větším množství. Kvůli konzumaci chipsů si tak můžete přivodit například vysoký cholesterol nebo další zdravotní problémy a komplikace. Mezi chipsy a sušeným ovocem je velký rozdíl.

Doporučený článek:  Květáku se rozhodně vyplatí dát šanci. Díky jednoduchému triku se zbavíte zápachu během vaření

Vědci už dokázali, že je velký rozdíl mezi těmito pochutinami. Provedené studie se zúčastnilo 428 lidí. Odborníci se jich ptali, jak vypadá jejich strava. Chipsy u některých z nich vyvolaly zvláštní pocity, zvlášť po dlouhodobé konzumaci. Ovlivnily například jejich náladu a zhoršila se jim paměť. Jak je to možné? Právě na tuto otázku je potřeba se zaměřit.

Zdroj obrázku: Freepik

Ovoce si dávejte co nejčastěji

Ovoce bude mnohem lepší pochoutka, než když si denně budete dávat bramborové lupínky. V ovoci sice najdete cukr, ale je to zdravý cukr, který vašemu tělu rozhodně neuškodí. Je také důležité, jak často ovoce jíte. Proto je vhodné si ovoce dávat hlavně ráno nebo dopoledne, lépe dvakrát za den než čtyřikrát týdně. Chipsy jsou velmi chudé na živiny, mohou způsobit únavu a navíc se budete těžko soustředit.

Doporučený článek:  Hrušky mají nízký počet kalorií, tělo nezatíží ani glykemickým indexem

Ovoce tak jezte častěji než právě slané chipsy. Konzumací borůvek, banánů nebo dalšího ovoce vůbec neuděláte chybu. Snížíte riziko vzniku deprese a také podpoříte svůj metabolismus, trávení a další orgány. Tento návyk přitom můžete velmi jednoduše změnit. Vyměňte chipsy za sušené nebo čerstvé ovoce a budete se i přes podzimní období cítit mnohem lépe.

Zdroj: https://www.healthyfood.com/healthy-shopping/how-to-choose-healthier-chips-or-crisps/
.

Doporučené články