Zlatý poklad mezi kořením: kurkuma zažene nachlazení, zklidní trávení a pomůže předejít rakovině

Trpíte na žaludeční potíže nebo menstruační bolesti? Máte jizvy, které se potřebují zahojit? S tím vším vám pomůže kurkuma. Navíc má i antibakteriální vlastnosti. Toto zázračné koření zlatavé barvy pochází z Indie a je doslova nadupané živinami. Má silnou, kořenitou vůni a pokrmy barví dožluta. Nejčastěji se používá při přípravě kari. Hodí se ovšem i k surovinám, jako je čočka, fazole, rýže či těstoviny. Jak byste měli toto koření konzumovat, aby bylo stále přínosné pro vaše zdraví?

Doporučený článek:  Třešně milují děti i dospělí. Málokdo přitom tuší, že jsou vynikající nejen šťavnaté plody

Pomůže při rýmě i rakovině

Kurkuma skvěle podporuje imunitní systém. Má analgetické a antivirové vlastnosti, takže je ideální v případě slabé imunity a infekcí. Pokud jste nachlazení, připravte si kurkumový nápoj.

Do litru vody přidejte špetku kurkumy, dvě kuličky pepře a nakrájený citron. Vše povařte a po vychladnutí přidejte do nápoje trochu medu. Tento drink pijte dvakrát denně. Zmírní příznaky virózy a pomůže vám od bolesti.

Toto zlatavé koření sice není zázračným lékem na rakovinu, ale několik studií dokazuje, že dokáže působit preventivně. Navíc léčbu rakoviny podporuje. Kurkumin zmenšuje střevní polypy a také snižuje toxicitu medikace, která je užívána při léčbě rakoviny prsu.

Doporučený článek:  Při přidávání česneku do jídla záleží na čase i jeho přípravě

Dále je kurkumu vhodné konzumovat v případě rakoviny kůže, plic, jícnu, žaludku, slinivky, jater či děložního čípku.

Zdroj obrázku: Freepik

Zlepší trávení a pomůže i diabetikům

Indické koření uklidní i zažívací potíže. Uleví vám od bolesti žaludku a napomůže při regeneraci jater. Kurkuma vás podrží i při hubnutí, neboť zrychluje metabolismus a urychluje trávení. Připravte si stejný odvar jako v případě nachlazení.

Zlaté koření by nemělo chybět ani v případě, že bojujete s diabetem. Brzdí totiž inzulinovou rezistenci a snižuje hladinu cukru. V důsledku celkově zlepšuje metabolismus a navíc snižuje i cholesterol.

Doporučený článek:  Vyvážený jídelníček tělu poskytne všechny důležité živiny a nabízí různorodost

Dalo by se říct, že se jedná o zázrak mezi kořením. Používáte kurkumu v kuchyni při vaření?

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/turmeric-health-benefits/
.

Doporučené články