Obyčejnou sůl považujeme za zázrak, ale jde o nebezpečného likvidátora zdraví

Sůl či lépe řečeno chlorid sodný je jedním z nejčastěji používaných koření na světě. Přestože je pro lidský organismus důležitá, nadměrná konzumace může mít negativní dopady na zdraví. Když to není nutné, je lepší sůl nepoužívat.

Jaké množství je správné?

Dle doporučení Světové zdravotnické organizace by měl dospělý člověk denně sníst maximálně 5 gramů soli, což odpovídá jedné čajové lžičce. Problémem je, že v dnešní době konzumujeme mnohem více soli, než je zdravé. Průměrná konzumace soli se pohybuje kolem 9 gramů denně, to znamená téměř dvojnásobek doporučeného množství.

Nadměrná konzumace soli může vést k řadě zdravotních problémů. Mezi nejčastější patří zvýšený krevní tlak, srdeční onemocnění, mozkové mrtvice, osteoporóza či problémy s ledvinami. Všechny tyto problémy vyžadují nejenom náročnou léčbu, ale mohou i znatelně zkrátit lidský život.

Zdroj obrázku: Freepik

Omezit sůl nemusí být složité

Existuje však řada způsobů, jak sůl omezit. Jedním z nich je vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám, které jsou nejčastěji příliš slané. Dále je možné používat více koření, které jídlu dodají chuť a zároveň sníží potřebu používat sůl. Skvělou náhradou soli jsou například bylinky, koření jako chilli, paprika nebo kari, ale i citronová šťáva či ocet.

Doporučený článek:  Snahu zhubnout často kazí užívané léky. Některé typy prášků vedou k ještě větší nadváze

Omezení soli může mít pro lidské zdraví velké pozitivní dopady. Omezení soli může pomoci při snižování krevního tlaku, a tím pádem i snížení rizika srdečních onemocnění. Pozitivum omezení soli je také v tom, že si můžeme lépe vychutnat samotnou chuť jídla. Tedy jeho podstatu, která není přebitá solí.

Máme hodně soli?

Samotné lidské tělo nám může naznačit, že to se solí přeháníme. Stačí si všímat několika hlavních projevů. Sem patří určitě nadměrná žízeň, tedy vyšší spotřeba tekutin. Projevem nadměrné konzumace soli je též nadýmání. Charakteristickým příznakem jsou i otoky těla, protože organismus začíná zadržovat vysoké množství vody.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-too-much-salt
.

Doporučené články