Alergie na vejce se může projevit kdykoli. Při těchto příznacích je namístě vyhledat lékaře

V dětství jste si možná všimli, že vám nedělala dobře konzumace vajec. I když je to velmi oblíbená potravina, alergie se může velmi rychle objevit, ale stejně rychle také zmizet. Čeho byste si měli všímat, pokud na vejce máte alergii? Bílek i žloutek obsahují látky, se kterými si tělo nemusí umět poradit.

Koho může alergie na vejce postihnout?

Alergie na slepičí vejce se může objevit již v raném dětství, ale do dospělosti klidně může vymizet. Patří mezi nejčastější potravinové alergie. Také u dospělých se může vyskytnout, je to ale ojedinělý jev. Alergie se vyvine v případě, kdy tělo reaguje na látky obsažené ve vejcích, které mohou podráždit některé orgány. Proto se tělo brání tím, že vysílá signály, které potvrdí intoleranci.

Doporučený článek:  10 důvodů, proč zařadit ovoce do jídelníčku každý den

V bílku se vyskytuje mnohem více alergenů než v žloutku, ale samozřejmě můžete být alergičtí na obě složky vajíčka. A jaké jsou první příznaky alergie na ptačí vejce? Mohou se objevit pouze lehké příznaky, ale také může dojít k prudké reakci, která vás ohrozí na životě. Mezi nejčastější příznaky patří kopřivka nebo vyrážka, které se můžou objevit po celém těle.

Zdroj obrázku: Freepik

Nechte si udělat testy, pokud si nejste alergií jistí

Kromě vyrážky můžete mít také žaludeční křeče, nevolnost, průjem nebo kašel. Ucpaný nos, rýma, kýchání nebo vodnaté oči jsou dalšími přidruženými problémy, které doprovází alergie. Co tedy dělat, jestli jste skutečně alergičtí? Pokud chcete mít jistotu, nechte si u lékaře udělat testy, které vám to potvrdí. V případě, že alergii máte, musíte číst etikety, protože stopy vajec najdete v mnoha výrobcích.

Doporučený článek:  Opakovaně používané plastové lahve mohou být zdrojem bakterií

V restauracích si musíte dávat obzvlášť pozor, protože kuchaři musí mít jistotu, že do pokrmu žádné vejce nedali. Objevit se první příznaky mohou sice hned, ale někdy to trvá i několik hodin. Pokud máte příznaky, mohou je zmírnit antihistaminika. Nejlepší bude ale vajíčkům se vyhýbat a postupně zkoušet, jestli alergie zmizela.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/egg-allergy/symptoms-causes/syc-20372115
.

Doporučené články