Obezitu je třeba léčit komplexně. Bez silné vůle a motivace se zhubnutí nikdy nezdaří

Obezita nebo nadváha patří mezi zdravotní komplikace, za které si většinou můžeme sami. Jestli jíte tučná a sladká jídla a k tomu si dáváte sladké limonády, nemůžete se divit, že během několika měsíců můžete přibrat i desítky kilogramů, které ale půjdou velmi těžko zase dolů. Pokud ale ukážete silnou vůli, můžete to dokázat a ve svém těle se zase cítit dobře.

Obezitu je nutné diagnostikovat

Jestli máte obezitu, musíte na sobě začít pracovat. Bude to ale běh na dlouhou trať, protože jestli jste se stali závislými na některých potravinách, budete si muset odvyknout, což mnohdy bez pomoci odborníků a rodiny nepůjde. Obezita je nemoc jako každá jiná, a proto je nejdříve vhodné ji diagnostikovat. Bude to ale patrné na první pohled. Bude pro vás náročné jen chodit, nějaký sport pro vás bude pasé. Budete se muset naučit zdravě stravovat, protože jinak namáháte celé tělo a především klouby, které nahromaděný tuk jen sotva udrží.

Doporučený článek:  10 kilogramů za 13 dní: kodaňská dieta slibuje zázraky, ne každý ji vydrží

Po zavedení zdravé stravy budete muset nejdříve něco zhubnout, až potom je vhodné zařadit pohyb, který vás bude bavit. Časem se cvičení a sport stanou vaší každodenní součástí a nebude to pro vás nic neobvyklého. Obezita se navíc může objevit i z jiných příčin, než je pouhé přejídání a žádný pohyb. Může za ni například cukrovka nebo hormonální poruchy. Ty je ale nutné také hlídat, protože se může stát, že budete přibírat, i když jíte zdravě.

Doporučený článek:  Po padesátce je nutné změnit jídelníček a omezit některé produkty
Zdroj obrázku: Freepik

Špatné stravovací návyky vás mohou stát zdraví

Obézní lidé to většinou o sobě vědí a raději nechodí do společnosti a stávají se z nich samotáři, kteří se uzavřou do sebe. Jak jsou sami, tak ještě více jí a dostanou se do začarovaného kruhu. Je nutné takovým lidem pomoci, v první řadě ale musí chtít sami. Zdravé stravovací návyky jsou v tuto chvíli klíčové. Bude nutné přijímat méně kalorií a naopak jich více vydat.

Možná si ani nebudete uvědomovat, jak špatně jíte, dokud se neuvidíte v zrcadle nebo vám někdo neřekne, že jste přibrali. Asi to ani nebudete chtít vidět, časem si ale uvědomíte, že se zadýcháváte do schodů nebo nezvládnete chůzi jako dřív. V takovém případě se pusťte do diety, ale dbejte hlavně na to, abyste do toho nešli násilím. Všechno je pouze v hlavě.

Zdroj: https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/nutritional/obesity
.

Doporučené články