Nenechte stres vyhrát. Bylinky sníží jeho hladinu přirozeně a na dlouhou dobu

Přestože jsou regály lékáren plné přípravků na snížení hladiny stresu a klidný spánek, stojí za to vědět, že nervy lze úspěšně uklidnit i šálkem bylinkového nálevu. Kromě oblíbené meduňky a kopřivy existuje mnoho dalších rostlin, které snižují hladinu kortizolu a zbavují nervového napětí. Po jakých bylinkách byste měli sáhnout?

Levandule a třezalka

Levandule je ceněná především pro své uklidňující aroma, proto se její extrakt často používá při výrobě vonných svíček. Kromě toho ale obsahuje látky, které příznivě působí na nervový systém, a vdechování její vůně pomáhá uvolnit svaly. Nálev z květů levandule působí proti křečím a snižuje hladinu kortizolu v krvi.

Chronický stres a vystavení vypjatým situacím vede k emočnímu vyčerpání. Pokud máte problém s každodenním fungováním, pociťujete pokles motivace a stres se promítá i do fyzické pohody, sáhněte po třezalce tečkované. Obsažený hypericin zvyšuje dopamin v lidském těle a inhibuje odbourávání serotoninu. Nálev obnovuje vnitřní emoční rovnováhu a působí jako antidepresivum.

Zdroj obrázku: Freepik

Andělika, hloh a kozlík

Andělika byla známá už ve středověku. Obsahuje kumariny, které působí na nervový systém a mají uklidňující účinek. Pravidelná konzumace odstraňuje příznaky stresu. Hloh je známý svými blahodárnými účinky na kardiovaskulární systém, ale používá se i při hyperaktivitě nebo přetrvávajícím podráždění. Květy a plody regulují krevní tlak, zlepšují krevní oběh a zabraňují poruchám srdečního rytmu. Regulují stres a napětí.

Doporučený článek:  Majoránka je víc než obyčejné koření. V bylinné medicíně je oceňována už po dlouhá staletí

Kozlík lékařský je známý pro své hypnotické účinky. Jeho konzumace se doporučuje těsně před spaním, protože má silný relaxační účinek. Snižuje mozkovou aktivitu, proto se doporučuje vystresovaným lidem při nespavosti. Je to především kvůli kyselinám a antioxidantům, které zvyšují množství neurotransmiterů v mozku. Kořen kozlíku lékařského se používá i při léčbě depresí nebo neuróz.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/mental-health/herbs-for-stress-recipe
.

Doporučené články