Nasbírané květy lípy jsou vhodné do čaje i domácí kosmetiky

Léčebné vlastnosti lípy jsou známé v lidovém léčitelství již dlouhou dobu. Infuze založené na této bylině vám zaručí odolnost vůči chorobám a nachlazení. Ve vaší domácí lékárničce by tato voňavá bylina určitě neměla chybět.

Vlastnosti lipového čaje

Lípa oplývá hodnotnými živinami jako antioxidanty a flavonoidy. Obsahuje také četné aminokyseliny, třísloviny, fytosteroly, éterické oleje a organické kyseliny. Vlastnosti tohoto čaje se využívají při nachlazení, hlavně z důvodu vysokého obsahu vitamínu C. K přípravě chutného čaje používejte jen sušené květy ze stromů, které rostou na loukách a lesích mimo silnice.

Doporučený článek:  Elixír mládí a zdraví si může dopřát každý. Málokdo tuší, jaký je granátové jablko zázrak

V přírodní medicíně se sušené zlatožluté květy této rostliny stále používají. Není divu, je to koneckonců pokladnice cenných bioaktivních látek. V kosmetice, obkladech nebo lázních může lípa uklidnit podráždění a svědivou pokožku. Infuze z této rostliny v přírodní medicíně se oceňuje mimo jiné pro protizánětlivé, diuretické a diaforetické účinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Bolest krku a horečka

Lipový čaj pomáhá při zmírňování horečky, bolesti v krku a celkově snižuje příznaky onemocnění, jako je nachlazení a chřipka. Pomáhá také s vykašláváním hlenů. Lípa má uklidňující a zvlhčující účinek. Pokud neexistují žádné kontraindikace, může dospělý člověk pít lipový čaj třikrát denně. Určitě to však s konzumací lipového čaje nepřehánějte, protože, jak se říká, všeho hodně škodí.

Doporučený článek:  Nakládané okurky zlepšují náladu, posilují imunitu a podporují metabolismus

K přípravě čaje budete potřebovat jednu čajovou lžičku sušených květů, které musíte zalít horkou vodou a nechat louhovat asi 10–15 minut. I přes mnoho výhod by se pití takového čaje měly vyhnout batolata, těhotné a kojící ženy. Také by ho neměli konzumovat lidé, kteří zápasí s onemocněními srdce, protože tento čaj ho může zatěžovat.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/herb/linden, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-linden-tea, https://www.healthyhildegard.com/linden-tea-benefits/, https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/lime-flowers, https://www.rxlist.com/linden/supplements.htm
.

Doporučené články