Na konci zimy se tělo potýká s nedostatkem vitamínů. Jejich doplnění dodá ztracenou energii

Oslabená imunita, častá nachlazení a kašel nebo únava a zhoršení chronických onemocnění, to jsou nejčastější potíže, se kterými lidé bojují na konci zimy. Není divu, organismus po dlouhém chladném období nemá z čeho brát, protože trpí takzvanou hypovitaminózou. Její vznik je spojený s nedostatkem slunečních paprsků i ovoce a zeleniny ve stravě. Jaké vitamíny je třeba v tomto období pravidelně doplňovat a proč?

Omezené možnosti a málo pohybu

Zimní období je pro tělo velmi náročné, protože jsou dny krátké a ve stravě chybí čerstvé potraviny, zejména jarní zelenina, která se nedostává na pulty obchodů nebo je enormně drahá. Z tuzemské sklizně ovoce zbývají pouze jablka, ostatní druhy jsou z dovozu. Nechybí jen čerstvé potraviny, ale také pobyt venku na slunci. Ranní cesty do práce jsou za šera a obdobně odpolední návrat je za tmy. Kombinace těchto vlivů má za následek fyzické i duševní potíže.

Zdroj obrázku: Freepik

Příliš prázdných kalorií

Proč se lidé na konci zimy cítí mizerně? Nedostatek povzbuzujících látek, málo pohybu a únava vedou k větší konzumaci „prázdných kalorií“ v podobě sladkostí a slaných snacků, což vede navíc k nárůstu hmotnosti. Tento stav je zapříčiněn hypovitaminózou, kdy nedostatek vitamínů znemožňuje hladký chod organismu. Nutné je zejména doplnit vitamín D3, v tuzemských končinách chybí lidem od října do dubna. Vitamínu D se přezdívá sluneční vitamín a posiluje hlavně imunitu.

Doporučený článek:  Plýtvání jídlem je úplně zbytečné. Chytré nakupování a skladování potravin ušetří ročně tisíce korun

Chybějící vitamíny a antioxidanty

Tělu se na konci zimy nedostává také vitamínu C, který posiluje imunitu a funguje jako antioxidant. Suplementovat se musí současně vitamíny A a E, které zpomalují stárnutí buněk a jsou potřebné pro výživu pokožky a posilují zrak. Tento vitamínový triumvirát pomáhá rovněž likvidovat volné radikály v těle a snižuje zánětlivost buněk. Pro dokonalý chod nervové soustavy se pak musí přidat vitamíny skupiny B, za což bude vděčný zejména mozek. Kromě vitamínů se doporučuje zvýšit množství přijímané vlákniny a nezapomenout ani na minerály, jako jsou železo nebo zinek.

Zdroj: https://www.sclhealth.org/blog/2020/01/stay-healthy-this-winter-with-these-vital-vitamins/
.

Doporučené články