Moli jsou malí motýlci, kteří trápí spoustu domácností. Nejenže majitele obtěžují svým poletováním, ale co je horší, kontaminují veškeré zásoby jídla, které vlastníme. Samičky navíc zvládají klást vajíčka velmi rychle, a je tak třeba okamžitý zásah. Často navíc není ani prostor v obchodě sehnat pasti na tyto škůdce. Proto přicházíme s domácími metodami, které jsou kolikrát daleko účinnější.
Jak domácnost napadenou moly zaručeně poznat
Napadení moly by na rozpoznání nemělo být nijak těžké. Tito drobní motýlci se nejraději objevují v místech se spoustou potravin. Hledejte je tak v kuchyni, popřípadě ve spíži. První známkou infestace jsou pavučinky. Právě do těch samičky kladou svá vajíčka, ze kterých se pak líhnou larvy. Pavučinky jsou často umístěny v jídle či v dózách nebo baleních různých potravin. Do těch se moli dokážou dostat i přes obal. Stačí jim pouze malá škvírka nebo tenčí materiál. Později pak můžete nacházet i malé larvy bílého zbarvení či už dospělé poletující jedince, které spíše potkáte i v dalších částech bytu či domu.
Jak se se zamořením vypořádat
Nejdůležitější je provést řádný úklid. Moli se dokážou dostat opravdu skoro kamkoli a měli byste tak všechno důkladně prohlédnout. Veškeré nádobí umyjte a jídlo, které nese sebemenší známky napadení, neprodleně vyhoďte. Celý prostor je pak vhodné vydezinfikovat. K tomu můžete použít třeba obyčejný ocet.
Pokud se k vám ale škůdci pravidelně vracejí, je dobré vytvořit preventivní repelenty, které je odradí od pobytu ve vaší domácnosti. Past můžete vytvořit například z již zmíněného octa. Moly odpuzují i různé pachy. Použít tak můžete bobkový list nebo tabák. Bobkový list je vhodné vložit klidně přímo do nádob či obalů s potravinami i volně do jejich okolí. Naopak tabák se snažte pořídit sypaný a umístěte ho do zranitelné oblasti v látkových pytlíčcích.
Zdroj: https://www.solutionsstores.com/flour-moth