Moly vyžene z kuchyně důkladný úklid a nasazení přírodních pachů

Moli jsou malí motýlci, kteří trápí spoustu domácností. Nejenže majitele obtěžují svým poletováním, ale co je horší, kontaminují veškeré zásoby jídla, které vlastníme. Samičky navíc zvládají klást vajíčka velmi rychle, a je tak třeba okamžitý zásah. Často navíc není ani prostor v obchodě sehnat pasti na tyto škůdce. Proto přicházíme s domácími metodami, které jsou kolikrát daleko účinnější.

Jak domácnost napadenou moly zaručeně poznat

Napadení moly by na rozpoznání nemělo být nijak těžké. Tito drobní motýlci se nejraději objevují v místech se spoustou potravin. Hledejte je tak v kuchyni, popřípadě ve spíži. První známkou infestace jsou pavučinky. Právě do těch samičky kladou svá vajíčka, ze kterých se pak líhnou larvy. Pavučinky jsou často umístěny v jídle či v dózách nebo baleních různých potravin. Do těch se moli dokážou dostat i přes obal. Stačí jim pouze malá škvírka nebo tenčí materiál. Později pak můžete nacházet i malé larvy bílého zbarvení či už dospělé poletující jedince, které spíše potkáte i v dalších částech bytu či domu.

Doporučený článek:  Slupky z ovoce a zeleniny najdou využití při úklidu, proti škůdcům a pro rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se se zamořením vypořádat

Nejdůležitější je provést řádný úklid. Moli se dokážou dostat opravdu skoro kamkoli a měli byste tak všechno důkladně prohlédnout. Veškeré nádobí umyjte a jídlo, které nese sebemenší známky napadení, neprodleně vyhoďte. Celý prostor je pak vhodné vydezinfikovat. K tomu můžete použít třeba obyčejný ocet.

Pokud se k vám ale škůdci pravidelně vracejí, je dobré vytvořit preventivní repelenty, které je odradí od pobytu ve vaší domácnosti. Past můžete vytvořit například z již zmíněného octa. Moly odpuzují i různé pachy. Použít tak můžete bobkový list nebo tabák. Bobkový list je vhodné vložit klidně přímo do nádob či obalů s potravinami i volně do jejich okolí. Naopak tabák se snažte pořídit sypaný a umístěte ho do zranitelné oblasti v látkových pytlíčcích.

Zdroj: https://www.solutionsstores.com/flour-moth
.

Doporučené články