Octový postřik zbaví trávník urputného pýru

Pěstovaný trávník bývá chloubou řady zahrádkářů, kteří si dávají záležet na tom, aby byl jednotný s anglickým vzhledem. Docílit ho je docela pracné, protože to vyžaduje potřebnou péči. Ta spočívá nejen ve vertikutaci, ale také v hnojení trávníku a v jeho pravidelném sečení. Kromě toho je třeba eliminovat růst pýru. Jak se ho účinně zbavit?

Co je pýr plazivý

Pýr plazivý (latinsky Elytrigia repens) je vytrvalá plevelná tráva, o kterou žádný zahrádkář na své zahradě nestojí. Velmi dobře se rozmnožuje a svým růstem vytlačuje ostatní rostliny. Líbí se mu na půdě vlhké, lehké a živinami dobře zásobené. Dobře se množí v půdě bohaté na dusík. Na suchých písčitých půdách pýr plazivý může kořeny prorůstat až do hloubky dvou metrů, kde najde potřebnou vláhu. Díky tomu na nich přežije. Rozmnožuje se buď semeny, nebo pevnými plazivými podzemními oddenky.

Doporučený článek:  Zbavit kapra kostí je možné jednoduchou metodou. Stačí ho potřít citronovou šťávou
Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat, když se pýr dostane do trávníku

Pýr v trávníku nikoho nepotěší. Protože se rychle množí, vytlačuje ostatní traviny a trávník znehodnocuje. Zahrádkáři proto proti němu bojují postřikem pomocí herbicidů, které pýr plazivý ničí. Nevýhodou tohoto postřiku je hlavně to, že je ho nutné aplikovat v bezvětrném počasí, aby nedošlo k přenosu na jiné rostliny na zahradě. Když ale použijete domácí postřik, lze ho použít kdykoliv.

K omezení růstu pýru pomáhá také časté sečení trávy a pravidelné zavlažování trávníku. Jestliže se chcete pýru zbavit ručně, musíte odstranit všechny jeho kořeny, lépe řečeno oddenky, kterými se rozmnožuje. Proto je tato metoda méně účinná.

Doporučený článek:  Pesticidy je důležité z ovoce a zeleniny dobře umýt. Pomůže jedlá soda a kyselina citronová

Vyzkoušejte postřik z octa

Účinný může být proti pýru plazivému postřik vyrobený z octa a vody v poměru 2 : 1. Octa musí být větší množství než vody. Lze přidat i sůl, aby byl účinek silnější. V tomto případě použijete 250 ml octa, jeden litr vody a půl hrnku soli a touto směsí postříkáte trávník.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/weeds/couch-grass
.

Doporučené články