Kozlík lékařský svými účinky předčí drahé přípravky z lékárny. Odplaví všechen stres a ukolébá ke spánku

Již v domácích lékárničkách našich babiček nebo matek se nacházely kapičky z kozlíku. Tato rostlina má mnoho účinků na zdraví a z toho důvodu byla používána od pradávna. V dnešním článku vám povíme, kdy a proč sáhnout po kapkách z této bylinky.

Vlastnosti kozlíku

Kozlík neboli valeriána má sedativní účinek. Proto se využívá, když se potřebujete zrelaxovat nebo uklidnit. Zejména tedy ve stresových obdobích a v obdobích, kdy jste ve velkém emocionálním napětí. Je to proto, že látky obsažené v této bylině snižují aktivitu centrálního nervového systému. Valeriána má také diastolický účinek, a proto se používá v případě žaludečních problémů a při menstruačních bolestech.

Doporučený článek:  Heřmánek zklidní trávení, podpoří metabolismus a redukuje akné

Tato rostlina se používá v konvenční i lidové medicíně. Kořen má mnoho vlastností, které se používají při zdravotních problémech. Valeriána je trvalka, která dosahuje výšky až 2 metry a vyznačuje se malými a voňavými květy. Kvete od června do srpna. Nachází se na mokrých loukách, rašeliništích, vlhkých lesích a vodních březích.

Zdroj obrázku: Freepik

Dávkování kapek

Každý lék by se měl užívat tak, jak je psáno v příbalovém letáku. Doporučuje se používat 1,5 ml kapek kozlíku 3krát denně v případě nervového napětí. V případě nespavosti nebo potížích s usínáním se doporučuje užít 1,3 ml kapek těsně před spaním. Pokaždé, když kapky použijete, zapijte je malým množstvím vody. Můžete kapky použít i v případě plynatosti nebo potíží s trávením. Valeriánové kapky se doporučují ženám během menopauzy, kdy se objeví výkyvy nálady a větší nervozita.

Doporučený článek:  Čerstvé bylinky z obchodu mohou růst doma ještě celý rok. Počáteční péče se vyplatí

Kontraindikací použití kozlíkových kapek může být alergická reakce na jakoukoli látku, která je jejich součástí. Neměly by se používat ani během těhotenství, kojení, při epilepsii ani onemocnění jater. Po užití kozlíkových kapek byste neměli řídit motorové vozidlo alespoň dvě hodiny. Valeriánové kapky se mohou podávat dětem po dosažení věku 12 let.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-valerian-root#1
.

Doporučené články