Odpolední káva dokáže s tělem zacloumat. Oblíbený nápoj je lepší pít pouze ráno

Padá na vás odpoledne únava, a tak sáhnete po šálku lahodné kávy? Pozor, protože kromě energetické vzpruhy má odpolední káva ne příliš příznivý dopad na zdraví. Káva z těla vyplavuje mnoho cenných minerálů, pokud je konzumovaná v jiné době než ráno. Kávu byste nikdy neměli pít méně než šest hodin před spaním.

Negativně ovlivní spánek

Vědci zjistili, že pití dvojitého espressa tři hodiny před spaním převrátí biologické hodiny v průměru o 40 minut a výrazně narušuje spánkové fáze. Lidé, kterým byla pět hodin před spaním podána dávka kofeinu odpovídající dvojitému espressu, potřebovali delší čas na usnutí. Tito lidé se také v noci častěji budili, příliš dlouho setrvávali ve fázi lehkého spánku, který je přechodem mezi bděním a spánkem, a nevzbudili se dostatečně regenerovaní.

Odpolední kávu by si rozhodně neměly dopřávat ženy v menopauze, jelikož může zhoršovat problém nočního pocení. Celkové snížení příjmu kofeinu je prospěšné ženám, které zažívají časté návaly horka. Studie z roku 2013 zjistila, že ženy, které pijí velké množství kofeinu, častěji trpí inkontinencí. Kofein má močopudný účinek, a pokud je konzumován v druhé polovině dne, může mít za následek noční buzení.

Doporučený článek:  Se zeleným čajem jde hubnutí samo. Díky netradičním přísadám se promění v elixír zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy tedy kávu pít?

Naopak pití kávy po ránu nám poskytne spoustu energie. Neměla by se ovšem pít ihned po probuzení. Podle vědců je nejlepší pít tento oblíbený nápoj v době, kdy jsou hladiny kortizolu v těle nízké, jelikož i kofein může způsobit stresovou reakci a uškodit zdraví. Z dlouhodobého hlediska mohou vysoké hladiny stresu způsobovat únavu.

Snažte se nekonzumovat víc než 400 mg kofeinu denně, což odpovídá zhruba čtyřem šálkům kávy. Pokud se snažíte omezit příjem kofeinu, zkuste si místo klasické kávy dopřát bezkofeinovou verzi nebo šálek ovocného či bylinkového čaje. K pití používejte menší šálky, abyste si příjem kávy rozdělili a snížili tak její příjem.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2257922/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22699886/, https://www.cnbc.com/2017/10/06/this-is-the-best-time-to-have-your-cup-of-coffee.html,https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6292246/
.

Doporučené články