V mikrovlnce lze hřát jen určité produkty a pouze ve vybraném nádobí

Každodenní život bez mikrovlnky? To si mnozí jistě nedokážou představit, protože patří mezi nejvyužívanější spotřebiče v domácnosti. Stačí vložit pokrm, zapnout na požadovaný program a během chvilky je teplý oběd nebo ohřátá večeře na stole. Mikrovlnná trouba šetří čas a umožňuje rychlý ohřev většiny potravin. Její používání se však řídí určitými pravidly, která není radno porušovat, hrozí totiž popáleniny nebo poškození přístroje, ale také požár. Jaké nádobí se nesmí v mikrovlnce používat a jaké potraviny se nedoporučuje tímto způsobem ohřívat?

Případ vajíčko

Co se nesmí rozhodně ohřívat v mikrovlnce? Každému se jistě vybaví vajíčka. Scéna výbuchu se objevila v nejednom filmu, protože se jedná o extrémní případ, který může skončit vážným zraněním a popáleninami. Používání mikrovlnné trouby usnadňuje práci a umožňuje jíst teplé jídlo za velmi krátký čas, přesto se musí dodržovat určitá pravidla. Zejména je vhodné používat nádobí, které je výrobcem určené pro použití v mikrovlnné troubě. Běžné skleněné nádoby, talíře nebo misky se mohou ohřevem poničit, nadto hrozí popáleniny nebo únik páry při otevření dvířek.

Doporučený článek:  Volské oko bez tuku je ideální lehkou svačinkou nebo večeří
Zdroj obrázku: Freepik

Žádné kovy nebo plastové nádobí

Vložit misky z kovového jídlonosiče přímo do trouby a spustit ohřev? Kovy odrážejí mikrovlnné záření, při rozkmitání volných elektronů na povrchu hrozí dokonce elektrický výboj nebo zkrat, v nejhorším případě pak přímo vznik požáru. Kromě kovových nádob se nesmí ohřívat ani plastové či polystyrénové, které se mohou roztavit. Obdobně hrozí vznik jisker a požáru při použití hliníkových obalů nebo zdobené keramiky zlatým proužkem, shořet může papírový sáček nebo papírová krabička. Pozor se musí dát na pevně uzavřené nádoby, protože nahromaděný tlak může podnítit výbuch. Z toho důvodu se do obalu provádějí dírky pomocí vidličky.

Doporučený článek:  Skoncujte s nespavostí jednou provždy. Tyto produkty vám popřejí dobrou noc

Vajíčka nebo hrozny do mikrovlnky nepatří

O vaření čerstvých vajíček v mikrovlnné troubě už byla řeč, stejně tak se nedoporučuje ohřívat hrozny nebo sušené ovoce. Tepelně upravovat se nesmí tímto způsobem ani pálivé papriky nebo chilli papričky. Zcela zapovězené je ohřívání majonézových salátů, paštiky nebo jiných lahůdek, které se mohou tepelnou úpravou znehodnotit, a po požití těchto potravin hrozí otrava nebo jiné zdravotní obtíže.

Zdroj: https://foodnetwork.co.uk/how-to/packages/food-network-essentials/things-you-should-not-put-in-microwave
.

Doporučené články