Dieta podle krevní skupiny má jednoduchá pravidla. O jejím prospěchu ale odborníci pochybují

V dnešní době již existuje velké množství diet, které slibují velké zázraky. Jednou z nich je i zmiňovaná dieta podle krevní skupiny. Jaké jsou její zásady, potencionální výhody a nevýhody a hlavně, je tato dieta dobrou volbou pro zdraví?

Myšlenka této diety

Tato dieta, známá také jako vylučující dieta, je doporučována hlavně známými lidmi. Hlavním propagátorem tohoto typu stravování je Peter D´Adam, který o této dietě napsal i knihu s názvem Eat Right for Your Type. Teorie, že krevní skupina by byla rozhodujícím kritériem při výběru pokrmů v jídelníčku, byla vytvořena začátkem 90. let. Do povědomí se však dostala až díky této knize.

Doporučený článek:  Teplé podzimní dny přejí grilování s rodinou nebo přáteli

Pravidla diety jsou velmi jednoduchá, pro každou krevní skupinu jsou určeny produkty, které může a nemůže jíst. Například pro lidi s krevní skupinou A se doporučuje přejít na vegetariánskou stravu, která vylučuje maso a omezuje spotřebu jiných živočišných produktů. Tento model se také nazývá cereální dieta. Lidé s krevní skupinou B jsou prý jediní lidé, kteří by měli konzumovat mléčné výrobky. Proto se doporučují ve stravě právě ty a maso. A lidé s krevní skupinou 0 by se měli stravovat hlavně červeným masem.

Doporučený článek:  Vaření v myčce budí kontroverze, fanoušci na jeho výhody ale nedají dopustit
Zdroj obrázku: Freepik

Pochybné výhody této diety

Mezi potencionální výhody této diety můžeme započítat například sníženou přísnost při počítání kalorií, nepotřebnost kontrolování hmotnosti jídel, jasné rozdělení výrobků do tří skupin a možnost rychlého zhubnutí u lidí s krevní skupinou A. Zda se však dají tyto výhody opravdu považovat za výhody, to už necháme na subjektivním zvážení. Avšak hlavním principem diety zůstává eliminace a umělé vyloučení jednotlivých skupin výrobků a to může mít negativní důsledky pro zdraví.

Přísné dodržování pravidel této diety ztěžuje, nebo spíše znemožňuje vedení dobře vyvážené stravy. Účinnost diety nebyla potvrzena vědeckým výzkumem. Již ve fázi vydání první verze knihy Petra D´Adama se našlo množství chyb, v důsledku čehož byla kniha dvakrát opravena. Chyby spočívaly zejména v nadměrné interpretaci nebo vynechání důležitých částí vědeckého výzkumu.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/a-z/blood-type-diet
.

Doporučené články